Ülfet Derneği, “Şehadet ve Eylem Ruhumuz” Konulu Konferans Düzenledi

0
181

Ülfet Derneği, Molla Abdulbaki Çağatay’ın konuşmacısı olduğu “Şehadet ve Eylem Ruhumuz” adlı bir konferans düzenledi.

Ülfet Derneği, Elazığ Ab-ı Hayat Vakfı müderrislerinden Molla Abdulbaki Çağatay'ın konuşmacısı olduğu "Şehadet ve Eylem Ruhumuz" adlı bir konferans düzenledi. 7 Şubat tarihinde Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Türkiye Beyazay Derneği Doğu Akdeniz Bölge Başkanı Kasım Pamuk, ÇUDER (Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği) Başkanı İbrahim Tokgöz, Medrese hocası Ziyaeddin İnce, STK temsilcileri ve kalabalık bir dinleyici kitlesi katılım gösterdi. 

Erdemli Gençlik Kulübü üyesi Mehmet Ceviz'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferans programı, daha sonra M. Osman Yüceli'nin meali ile devam etti. Ardından sırasıyla söz alan medrese hocası Ziyaeddin İnce, Türkiye Beyazay Derneği Doğu Akdeniz Bölge Başkanı Kasım Pamuk ile Ülfet Derneği Genel Sekreteri ve Barış Radyo YK Başkanı Yakup Kölay birer selamlama konuşması yaparak katılımcıları selamlayıp, geceye dair duygu ve fikriyatlarını dile getirdi. Akabinde söz alan Abdulbaki Çağatay, şehadetin kavramsal boyutuyla ilgili bir girizgah yaptıktan sonra niyazının şehitlerin ruhunu incitmeden şehadeti anlatabilmek olduğunun altını çizdi.

Şehadetin ruhuyla bağdaşmayacak eylemlerin İslam’a da ters düştüğünü söyleyen Çağatay, yaşatmak için ölmeyi şiar edinen bir düşünce yapısının ürünü olan İslami yaşantının birtakım farklı ve bireysel yorumlamalarla kirletilemeyeceğini ve anlamını yitirmeyeceğini belirtti. Oldukça beğeni toplayan konuşmasının akabinde Çağatay, katılımcılarla muhabbet ederek kendilerinden gelen soruları yanıtladı. Program öncesinde Barış Radyo'da yayınlanan "Barış'ın Misafirleri" programının canlı yayın konuğu olan Abdulbaki Çağatay, kendisine yöneltilen farklı sorulara cevaplar vererek düşüncelerini ifade etme şansı buldu.