Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Derneği Mevlid Kandili Programları

Ülfet Derneği Mevlid Kandili Programları

0
Ülfet Derneği Mevlid Kandili Programları

Ülfet Derneği Adana’nın 3 farklı noktasında Mevlid Kandili Programı düzenledi.

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Mevlid Kandili vesilesiyle Dernek Merkezi, Solaklı Beldesi Okuma Salonu ve Yüreğir ilçesi Şehit Erkut Akbay Mahallesi Mevlana Camii’nde olmak üzere üç noktada “Peygamberi Anma Ve Anlama Gecesi” düzenledi.

 

Ülfetder Genel Merkezi’nde Eğitimci Halit Kolan, Solaklı Okuma Salonu’nda Eğitimci Nihat Aydoğmuş ve Yüreğir Şehit Erkut Akbay Mevlana Camii’nde Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın  konuşmacı olarak katıldığı programlara katılım ve teveccüh yoğun oldu.

 

Ülfet Derneği Yüreğir Gönüllüleri tarafından organize edilen Mevlana Camii’ndeki programın konuğu olan Gazi Kılıçparlar, konuşmasına organizasyonun tertip edilmesine katkıda bulunan ve geceye iştirak edenlere teşekkür ederek başladı ve bu gece vesilesiyle Peygamber sevgimizi ve Peygambere yakınlığımızı bir kez daha gözden geçirmemizin oldukça gerekli ve faydalı olacağına değindi.

 

Kılıçparlar, Peygamber (sav) efendimizin vefatından sonra Hz. Aişe validemize gelen bir sahabenin “Efendimizin özel olarak önemsediği ve farklı uygulamalarda bulunduğu bir günü bir gecesi var mıydı?” diye sorması karşılığında Hz. Aişe validemizin “Onun amelleri hafif yağan yağmur gibiydi.” diyerek Rasulullah’ın belli gün ve gecelere farklı bir anlam yüklemediğini söyledi. Gazi Kılıçparlar; “İbadetlerimiz, bir araya gelişlerimiz, oturumlarımız belli zamanlara sıkıştırılmış olmamalıdır. Peygamberi sıkıştırılmış bir vakitte değil hayatın tamamında konuşmalıyız çünkü sürekli olanda istikamet  vardır ve sürekli olanda bir sistem oluşur; o zaman bu sistem üzerine kimliğimizi inşa ederiz. Mevlidi konuşurken, Peygamber (sav)’in Dünya’ya teşrifini konuşurken bir rahmet kaynağından bahsettiğimizin farkında olmalıyız.

 

Peygamber(sav)’in konuşacaksak Onu tüketmek için konuşmayacağı, Onu hayatın tamamına dahil etmek için, hayatımızda yer verebilmek için konuşacağız. Yapabildiğimiz ölçüde Onu anlayacağız, Onu anladığımız ölçüde de Onun gibi davranmaya çalışacağız. Peygambere iman meselesi netleşmeden Allah’a iman meselesi de netliğe kavuşmaz. Peygambere iman meselesinde problemli olanların diğer iman meselelerinde gelişme kaydetmeleri mümkün değildir. Bu gece, Hz. Muhammed (sav) il olan mesafemizi yakınlaştırmak ve Onu anlamak için önemli bir vesiledir. Peygambersiz cennete girilmez; Peygamberi atlayarak, yok sayarak, görmeyerek, denklemlerimizin merkezine koymayarak kendimize hata etmiş oluruz. Allah’ı sevdiğimizin ispatı Peygambere tabi olmaktan geçer” diyerek konuşmasına devam etti.

 

Program Mevlana Camii Müezzin Kayyım’ı Talip Hoca tarafından yapılan anlamlı duayla sona erdi. Programın ardından Ülfet Derneği Yüreğir Gönüllüleri, Gazi Kılıçparlar Hoca’yla içilen sıcak çaylarla muhabbet ederek istişarelerde bulundu.