Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Derneği EKE Veli Semineri Yapıldı

Ülfet Derneği EKE Veli Semineri Yapıldı

0
Ülfet Derneği EKE Veli Semineri Yapıldı

Ülfet Derneği EKE (Evde Karakter Eğitimi) Komisyonu, “Çocuk Eğitiminde Yaygın Anne Baba Tutumları” başlıklı Veli Semineri düzenlendi.

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği EKE (Evde Karakter Eğitimi) Komisyonu tarafından gerçekleştirilen Veli Semineri 16 Ocak Cumartesi günü yapıldı.

EKE Komisyonu üye ve eğitimcileri başta olmak üzere dernek gönüllülerinin de katıldığı programa öğrenci ailelerinden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

Eke öğrencilerinin tarafından yapılan Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Eke Tanıtım Filmi izlendi. Daha sonra Ülfet Derneği YK Üyesi ve Öğretmen Komisyonu Başkanı Eğitimci Resul Yüceli bir selamlama konuşması yaptı. Eke çalışmalarının önemine değinen Yüceli, yeryüzünün yeniden imarı noktasında ellerinden gelen gayreti sürdüreceklerini ifade etti.

Akabinde, Aile Eğitim Uzmanı Sait Özdemir, "Çocuk Eğitiminde Yaygın Anne Baba Tutumları" başlıklı sunumunu yapmak üzere sahneye davet edildi. Yaptığı seminerin 5 bininci semineri olduğunu belirten Özdemir, çocuk eğitiminin aileler açısından ne denli önemli olduğuna vurgu taptı.

Bir insanı yetiştirmeden sadece zihnen eğitmek, topluma bir bela kazandırmaktır diyen Özdemir, konuşmasında şunları dile getirdi: "Çocuklarımızı yetiştirmemiz için evvela kendimizi yetiştirmeliyiz. Sağlıklı bir çocuk yetiştirilmesi süreci eş seçiminden başlar. Eke ciddi bir eğitim programıdır ve okullarda birinci sınıftan itibaren başlatılmalıdır. Yurtdışında aile kurumu bitme noktasına geliyor, bunun için bizler önlemler almalıyız. Olumlu bir çocuk yetiştirmenin ilk şartı olumlu anne babalar olmaktır. Anne ve babaların çocuğa yapabilecekleri en büyük iyilik birbirlerini sevdiklerini çocuğa yansıtmalarıdır. Çocuğa sadece bilgi yüklemek ona bela kazandırır, çocuğun ayrı bir insan olduğunu kabullenmeliyiz.”

Belli başlı aile tiplerinin olduğunu söyleyen Özdemir, bunları titiz, baskıcı, ilgisiz, aşırı düşkün, karmaşık ve demokratik aile modelleri olarak sınıflandırdı. Verdiği çeşitli örneklerle sunumuna renk katan Özdemir programın ardından kitaplarını imzaladı.