Ülfet Derneği 2020 Lise Yaz Akademisi Başladı

0
320

Ülfet-Der Ortaöğretim Komisyonu tarafından hazırlanıp 7-30 Temmuz tarihleri arası yapılması planlanan ve toplamda 12 gün sürecek “Lise Yaz Akademisi Programı”, 7 Temmuz 2020 Salı günü sosyal mesafe, hijyen koşulları ve maske kullanımı ile kısıtlı sayıda lise öğrencisi ve eğitmenlerinin katılımıyla Ülfet-Der Genel Merkezi’nde başladı.

Program farklı konu içeriklerine sahip olacak şekilde oluşturulmuş ve yakın gündem problemlerini de ele alarak, katılımcı gençlerin bilinç düzeyini arttırmaya yönelik çabalarla güçlendirilmiştir.

Lise Yaz Akademisi Programı’nın ilk günü Ülfet-Der Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Mehmet MAKAS ve Ülfet-Der YK Başkanı Gazi KILIÇPARLAR’ın açılış konuşmaları ve iyi dilek temennileri ile başladı.

Gençlerin Kur’an-ı Kerim’i güzel okumaları ve anlamalarına yönelik olarak müfredata eklenen “Kur’an-ı Kerim ve Anlam” dersi, eğitmenler Halit KOLAN ve Büşra ÇELEN’in nezaretinde işelenmeye başladı. “Bizler öğrendiğimiz tüm ilimleri aslında hayat kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in hakikatine ulaşmak için öğreniyoruz. Bu sebeple 12 günlük bu sürecimizi, namaz surelerinin manalarını kavrayarak, anlayıp uygulamaya taşıyarak ve en önemlisi de inanç merkezinde Kur’an-ı Kerim olan, Allah’ın rızasını kazanmayı amaç edinen siz gençleri yetiştirerek geçirmek istiyoruz.” ifadeleri ile start alan ders; mahreç, tecvid ve anlam üzerinde ilerlemektedir.

“Hayalden Kurguya Kurgudan Yazıya” başlıklı yazarlık eğitimi ise Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Adana Temsilcisi Yazar Mustafa Ökkeş EVREN’in sunumlarıyla 3 günlük bir eğitim olarak uygulandı. Okuma, yazma ve eleştiri yazısı olarak ilerleyen eğitimin ilk gününde, bizlere gelen ilk emrin yalnızca kitap okumaktan ibaret olmadığını belirten yazar, doğayla konuşabilmek, bunu aktarabilmek ve okuduklarımızı fıtrata işletmenin insan ruhunu beslediğini belirtti. Bu sebeple insan ruhuna, inancına ve benliğine aykırı eserlerin okunmamasını önerdi. “Okuma yemek gibi su gibi bir ihtiyaçtır.” diyerek Efendimiz (Sav)’in “Beşikten mezara kadar ilim öğrenin.” Hadis-i şerifi ile okumanın kıymetini bir kez daha hatırlattı.

Eğitimin yazma sürecinde, kelimelerle dünyayı güzelleştirebileceğimizi, kelimelerin insanlar üzerindeki etkilerini paylaşan EVREN, yazmak için şartlar, yazıda yol haritası, yazıda dikkat edilecek hususları tek tek anlatarak yazma tekniklerini öğrencilerle paylaştı. Yazar, okuyarak zihindeki zenginlikleri artırıp, hayal etmeyi, hayalleri zihinde kurgulayarak bu kurgulardan yazıya çevirmenin üzerinde durdu.

Eğitimin son gününde kitap tahlili yazılarının nasıl yazılacağını ve eleştiri yazısının kurallarını anlatan EVREN yazarlık atölyesinin anlatımını tamamladı.

“ÜNİVERSİTE VE MESLEKLER: Bilgilenmek, Seçmek, Başarmak” eğitimi kapsamında Ortaöğretim Komisyonu üyesi PDR Öğretmeni Mehmet Ali TOSUN ve Psk. Danışman Mesut SEZERBAŞ’ın hedef, amaç ve motivasyon konularından başlayarak, meslek seçimi ve bireyin kendini tanıyarak üzerinden danışmanlık sunumları gerçekleştirildi.

Gelecekte yapılan iş ve hayat ne olursa olsun, yapılan işin Müslümanca yapılması ilk gaye olarak belirtildi. Hedeften önce asıl sorunun “İnsanlığa ne katmak istiyorsun?” sorusunu cevaplamak gerektiğini belirten SEZEBAŞ, “İnsanın ilk ve sahip olduğu en önemli meslek insanlıktır. Siz gençler insanlık mesleğini icra edip, insanlığa ne katacağınızı bilerek gelecekte mesleklerinizi yapan bireyler olmalısınız.” ifadeleri ile gençlerde meslek ve iş bilincini oluşturmayı hedefledi.

İNSANLIK TARİHİNİN DÖNÜM NOKTALARI

  • Âdem: İnsanlığın Serüveni
  • Tarihin Kırılma Anı: Hicret
  • Yakın Çağda Devrimler

Başlıklarını barındıran sunum, Ülfet-Der YK Başkanı Gazi KILIÇPARLAR’ın anlatımlarıyla tamamlandı. “Hz. Adem(as), insanlığın atası, ilk peygamber, ilk insan ve başlangıçtır. Bakara Suresi 30. ayet-i kerimesini paylaşarak, (“Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.”)  bu soyu devam ettirebilen siz gençler de halife olarak görebilirsiniz. Allah-u Teâlâ’nın Adem(as)’e secde edin emrine karşı gelen ve ben ateşten yaratıldım o topraktan yaratıldı. Ben ondan üstünüm diyen iblisin kibrine, Allah Hucurât Suresi, 13.ayette yalnızca takva sahipleriniz üstündür emriyle kişinin dili, dini ve ırkıyla üstünlük taslayamayacağını belirtmiştir.

Bir diğer tarihin kırılma noktası olarak bileceğimiz hicrette (622), hicri takvimin başlaması ve tarihin artık hicretten öncesi ve hicretten sonrası olarak ayrıldığını belirtelim. Hicret ile bir kaçış değil Müslümanlar yeniden başladığını duyurdu. Müslümanlar, hicret ile yeniden başlangıca varım dediler. Bizlerde plan ve tedbirle çıktığımız yolda Allah’ın hep yardım edeceğini bilelim.” ifadeleri ile tarihteki iki büyük önem taşıyan noktaları sunumlarında paylaştı.

Tarihte yaşanan bir diğer önemli noktayı devrimler olarak belirlenen programda 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi’nden sonra dünya düzenini etkileyen politik durumların paylaşımı gerçekleşti. Ve Beled Suresi’nde geçen sağ ve solun ayrımına varabilip buna uygun davranmalı ve sorgulamayı öncelik haline getirmeli bilgilerinin sunumu yapıldı.

Eğitimin diğer haftaları, ilk haftanın verimliliği ile devam ettirilmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.