Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Der’den ‘Yaşadığımız Coğrafya’ Paneli

Ülfet Der’den ‘Yaşadığımız Coğrafya’ Paneli

0
Ülfet Der’den ‘Yaşadığımız Coğrafya’ Paneli

Ülfet Derneği, Gazeteci Yazar Kemal Öztürk ve Akademisyen Prof. Dr. Muhittin Ataman’ın konuşmacı olduğu “Yaşadığımız Coğrafya” konulu bir panel tertipledi.

27 Nisan Çarşamba günü Ülfet Derneği Genel Merkezi Merve Algan Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Osmaniye İlsan Der ve Anesiad YK Üyesi Necadin Karataş yaptı.

“Yaşadığımız Coğrafya” başlıklı panele, AA Eski Gen. Müd. Gazeteci Yazar Kemal Öztürk ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Ataman konuşmacı olarak katıldı.

Programda Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Ülfet Der Yönetim Kurulu Üyeleri, Komisyon Başkanları ve kalabalık bir topluluk hazır bulundu.

İlk olarak Moderatör Necadin Karataş’ın katılımcıları selamlaması ve panel başlığına yönelik açıklamalarda bulunduğu program, konuşmacıların sahneye davet edilmesiyle devam etti.

İlk olarak konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Ataman, yaşadığımız coğrafyanın hareketli ve yapay bir coğrafya olduğuna değindi.

Ataman, “insan, hareket etmeden zincirlerinin farkına varamaz” dedi. Coğrafyaların, milletlerin kaderi olduğuna vurgu yapan Ataman, “coğrafi tasavvurlarımız bizim algılarımıza bağlıdır ya da coğrafyamız bizim kimliğimizdir” şeklinde konuştu.

Kemal Öztürk, yaşadığımız coğrafyanın dinamik bir yapıya sahip olduğuna değinerek, Ortadoğu hinterlandının tarihsel sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Kut’ül Amare zaferinden kartel medya gerçeğine kadar geniş bir çerçevede konuşmasını sürdüren Kemal Öztürk, içerisinde bulunduğumuz durumun yine bizim göstereceğimiz çabalarla tersine döneceğini söyleyerek; herkesin kendi zihin dünyasını güncellemesi ve imkânları zorlayarak varolan teknolojik ve sosyal gelişmelere dair yeni üretimler gerçekleştirmelerinin önemine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi ve katılımcılar panelistlere sorularını yönelttiler.