Ülfet Der’den Mescid-i Aksa Semineri

0
234

Ülfet Derneği, Filistinli Hosam Alnaffar’ın konuşmacı olduğu “Mescid-i Aksa’nın Dünü ve Bugünü” başlıklı bir seminer düzenledi.

Ülfet Derneği, Ö. Faruk Balıkçı Seminer Salonu’nda Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Doktora Öğrencisi Filistinli Hosam Alnaffar’ın konuşmacı olduğu “Mescid-i Aksa’nın Dünü ve Bugünü” başlıklı bir seminer düzenledi. Çok sayıda dernek gönüllüsünün katıldığı program 1 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşti.

Program, Barış Radyo program sunucusu Hüseyin Gülşen’in okuduğu Filistin şiirinin akabinde Yemenli üniversite öğrencisi Abdurrahman Albahre’nin okuduğu Kur’an tilavetiyle devam etti. Daha sonra söz Hosam Alnaffar’a verildi.

Konuşmasına Mescid-i Aksa hakkında kısa bir bilgilendirmeyle başlayan Alnaffar, Mescid-i Aksa’nın sadece bölge Müslümanlarının ya da Arapların savunması gereken bir olay olmadığını ifade etti. Tüm Müslümanların şartlarını zorlayarak bu davaya sahip çıkmalarının Mescid-i Aksa’nın işgalden kurtarabileceğinin altını çizen Alnaffar sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yahudiler bölgede bir Süleyman Mabedi inşa etmek istiyorlar. Mescid-i Aksa bölgesinde İslam ve Hristiyanlık dinine ait yapı ve mabetler olmasına rağmen Yahudilere ait bir yapı bulunmaması orayı elde etmelerini zorlaştırmaktadır. Kazdıkları tünellerde kendilerine ait bir şey bulamayınca oraları turistik maksatlı kullanmaya başladılar. İkinci hedefleri Mescid-i Aksa’nın temellerini zayıflatıp yıkıma elverişli hale getirmektir. Üçüncü hedefleri ise Müslümanları göç ettirerek Yahudileri oraya yerleştirmek. İsrail yönetimi haksız sebeplerle Müslümanların Aksa’ya girişini kısıtlıyor.”

Alnaffar, İsrail rejiminin daha önce Mescid-i İbrahim’de de elektronik geçiş sistemini hayata geçirerek zaman içerisinde o bölgeyi kendi yönetimlerine kattığını, aynı sistemi kurarak Mescid-i Aksa’yı da aynı hale getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Gösterilen direncin İsrail’in geri adım atmasına sebep olduğunu dile getiren Alnaffar; ümmetin sorunlarını çözecek bir neslin inşa edilmesinin her anne babanın görevi olduğunu, Filistin davasının her yerde duyurulmasının çok önemli olduğunu, herkesin bu davaya destek vermek istediğini, fakat buna ümmetin parçalanmışlığının engel olduğunu, bu sorunlara çözüm olarak; dua, boykot, basın ve sosyal medya protestosu, mali ve manevi yardımların vesile olabileceğini ifade etti.

Konuşmasının akabinde katılımcılardan gelen soruları da cevaplayan Hosam Alnaffar, son olarak İsra Suresi’nden bir bölümün kıraatini yaptı.