Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Der’de “İslam Toplumu ve Kardeşlik” Konuşuldu

Ülfet Der’de “İslam Toplumu ve Kardeşlik” Konuşuldu

0
Ülfet Der’de “İslam Toplumu ve Kardeşlik” Konuşuldu

Regaip Kandili vesilesiyle düzenlenen geceyi ihya programında “İslam Toplumu ve Kardeşlik” konuşuldu.

Ülfet Derneği tarafından 23 Nisan günü Regaip Kandili vesilesiyle düzenlenen "İslam Toplumu ve Kardeşlik" başlıklı konferansın konuşmacısı Anadolu Platformu Yön. Kur. Üyesi ve Ülfet Derneği Yön. Kur. Başkanı Eğitimci Yazar Gazi Kılıçparlar oldu. 

 

Merve Algan Konferans Salonunda tertiplenen programa dernek üye ve gönüllüleriyle beraber çok sayıda davetli katıldı. Eğitimci Halit Kolan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferans, daha sonra Ülfet Derneği Eke (Evde Karakter Eğitimi) Komisyonu öğrencilerinden Hayrünnisa Biltekin'in Hz. Peygamber'in hayatını kısaca özetleyen "Kırk Yaşındasın" adlı naatı ezbere seslendirmesiyle devam etti. Akabinde sözü alan Gazi Kılıçparlar, konuşmasına günün önemine binaen anlamlı bir giriş yaparak Hucurat Suresi'nde geçen  "Müminler ancak kardeştirler" ayet-i kerimesinin içeriğinden bahsetti.

 

Ardından müminlerin ibn'ül vakt; yani yaşanılan anın gerektirdiğini yapma sorumluluğuna sahip kişiler olduğunu belirterek önemli noktalara değindi. Mümin mümünin aynasıdır hadis-i şerifi gereği kendimizi görmek için kardeş olmak zorundayız diyen Kılıçparlar, sözlerine şöyle devam etti: "ıslah merkezli olmayan hiçbir toplum, İslam toplumu olamaz, hayatında yaptığı işi ıslah üzerine kuramayan hiçbir cemiyet İslam toplumunu oluşturamaz, kardeşlik müminlerde şık durur, İslam'ın arzu ettiği toplum modeli kardeşlik merkezli toplum modelidir."

 

Sahabe hayatından örnekler vererek konuşmasını sürdüren Kılıçparlar, Hz. Peygamber (Sav)'e vahyin geldiği zamanlarla ilgili mukayeselerde bulunarak, o günün şartlarında kavmiyetçi bir yapının hüküm sürdüğünü fakat, Rasulullah'ın kendisini kabilesi ya da kavmiyle değil de davetiyle ve kardeşlik çağrısıyla öne çıkardığını söyledi. Ali İmran ve Asr Surelerinde geçen kardeşlikle alakalı ayetlerin tefsirine de kısaca değinen Kılıçparlar, asr-ı saadeti geride yaşanmış bir zaman dilimi olarak değil de; önümüze, hedefimize koyduğumuz bir zaman tasavvuru olarak değerlendirmeliyiz dedi.

 

"Çağını inşaa edemeyen bir çağrı yok hükmündedir, İslam toplumu içerisinde bulunduğumuz çağı okuyabilmeliyiz, çağrımızı çağa uygun bir kalıba dökmezsek sadece kendi gettolarımızda kalırız ve savrulmalar yaşarız" gibi kısa konular üzerinde duran Kılıçparlar, müslümanın kardeşliği berekettir, diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Daha sonra dernek gönüllülerinin seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam eden program Ülfet Derneği Yüreğir Temsilciliği Müdürü ve Üniversite Öğrenci Yurt Müdürü Sinan Çoban'ın duasıyla son buldu.