Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet-Der’de Ahzab Suresi Değerlendirildi

Ülfet-Der’de Ahzab Suresi Değerlendirildi

0
Ülfet-Der’de Ahzab Suresi Değerlendirildi

Ülfet Derneği tarafından düzenlenen “Ahzab Suresi Genel Değerlendirmesi” programının konuşmacısı Gazi Kılıçparlar oldu.

Ülfet Derneği Öğretmen ve Semtler Komisyonu tarafından yıl içerisindeki ders ortamlarında işlenen Ahzab Suresi'nin genel çerçevesinin çizilmesi adına düzenlenen "Ahzab Suresi Genel Değerlendirmesi" programı Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar'ın sunumuyla gerçekleştirildi. Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu'nda düzenlenen programa komisyon başkan ve üyeleri ile birlikte ders gruplarında yer alan yaklaşık 250 kişi katıldı. 

Erdemli Gençlik Kulübü üyesi Hafız İbrahim Ceviz'in Kur'an tilaveti ile başlayan program, okunan şiir ve İyilikder Adana Temsilciliği faaliyet sinevizyonunun izlenmesiyle devam etti.

Daha sonra kürsüye gelen Gazi Kılıçparlar, Ahzab Suresi hakkında kısa ve genel bir değerlendirme yaparak konuya girdi. Kur’an’ın bir başkasına değil de kendimize okuyor kabilinde anlaşılması gerektiğini ifade eden Kılıçparlar, Ahzab Suresi ve diğer sureleri güncelleyerek okumanın ve anlam vermenin daha verimli ve yerinde olacağını belirtti. Kılıçparlar konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Hizballah ve Hizbuşşeytan kimin yanında olduğumuzu ifade eden tanımlamalardır, özellikle 9. ve 27. ayette geçen Hendek Savaşı bahsi nedeniyle Ahzab kelimesi kullanılır, tarih boyunca yaşanan dezenformasyona rağmen İslam sağlam temellerde kendisini muhafaza etmeyi bilmiş ve kendisini 21. yy'a taşımıştır, bu sure iddia taşıyanların artık sıra bizde diyen iddia sahiplerinin suresidir, Kur'an'da en fazla Ya Eyyuhen'nebi ifadesinin geçtiği suredir Ahzab Suresi, kavramlarımızı bize misyon yükleyecek şekilde ele almamız bizleri daha ileri taşıyacaktır, bu sure itaat meselesinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir, doğru sözü söyleyebilmek doğru adamlarla birlikte yürümekten geçer, sadece namazda örnek alınan bir peygamber tasavvuru kabul edilemez, Peygamberi tanımayı konuştuğumuz bir ayet üzerinden bugünkü yaşadıklarımızı da iyi tahlil etmek zorundayız, Suriye meselesinde barış döneminin komutanlarını da yetiştirmeliyiz.”

Kılıçparlar, konuşmasını Hendek Savaşı ile ilgili genel siyer bilgileri de vererek sonlandırdı.