Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet-der Çanakkale-İstanbul Gezisi

Ülfet-der Çanakkale-İstanbul Gezisi

0
Ülfet-der Çanakkale-İstanbul Gezisi

ÜlfetDer; AÖB Ortaöğretim ve Üniversite Komisyonu ile bir program düzenledi

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği; Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim ve Üniversite Komisyonu sorumluları ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen, 12-15 Eylül tarihleri arasında bir program düzenledi.

Katılımın 47 kişi olduğu programda 25 erkek, 22 bayan öğrenci ve sorumlularının dahil olduğu Sodes Destekli Proje finansman katkılarıyla bir program gerçekleştirildi.

Perşembe ikindi vakti yola koyulduğumuz aracımızla Cuma saat 10:00’ da Çanakkale Mücadelesinin verildiği Gelibolu’ya vardık. Burada Anadolu Platformu’na bağlı kardeş kurulumuz olan Umut-Der bize kahvaltıda ev sahipliği yaptılar. Kendilerini tanımakla onur duyduk. Çünkü onlar Ramazan Kayan Hocamızın sıklıkla konferanslarında, seminerlerinde ve son olarak “Nebevi Bir Eylem Olarak Davet” adlı kitabında yer verdiği Roman kardeşlerimizdi. Kendilerini ve mütevazi mekanlarını çok samimi ve mütebessim bulduk. Bizler Ülfet-Der ailesi olarak misafirperverliklerinden, sıcak karşılamalarından ve samimi muhabbetlerinden dolayı kendilerine müteşekkiriz…

Kahvaltıdan sonra Cuma Namazı akabinde Seddü’l Bahir Kalesi’nden tutun 57. Alay Şehitliği’ne kadar tüm tarihi ve bir yönüyle de manevi atmosferiyle dolu mekanları yerinde müşahede etme fırsatımız oldu akşama değin. Çok dolu bir gün oldu bizim adımıza. Şehadet şerbetini içen ve Allah yolunda mücadele eden tüm şehitleri ve gazileri Çanakkale atmosferi eşliğinde yad ettik ve ibret dolu yaşanmış hikayelere tanık olduk rehberimiz eşliğinde.

Çanakkale en başta gezilip görülmesi gerekilen mekanlardan başlarda gelir. O şehadet ruhunu yakalama ve bunu bulunduğun bir dünyaya taşıma anlamında çok büyük izler oluşturdu hepimizde.  Şehitler  Tepesi, Kanlı Dere, Yahya Çavuş ve dahası Kudüs’ten gelen Ahmet oğlu Davut… Bunlar bizde resmi tarihten sıyrılıp yeni baştan bir tarih bilincini oluşturmaya yetti…

Kudüslü bir mücahid şehadetle kendi şehri dışında ama kardeşlerinin var olduğu ve onlar “bir vücudun azaları gibidir”  düsturundan hareketle Çanakkale’de tanışmış ve müjdelenmişti…  Kardeşlik ve dahası  “arzın imarı, neslin ıslahı” ekseninde insanlık sınır tanımamalı bizim için.. Kim bilir belki de Kudüs diyarında bir şehadetle müjdeleniriz biz de…

Cuma günü Çanakkale programımızdan sonra Cumartesi günü İstanbul’a vardık. Burada bizlere ev sahipliği yapan Anadolu Platformu-Akdav’da öğle yemeği ve namazı akabinde Ramazan Kayan Hocamızla hasbihal etme fırsatını yakaladık ; bizim adımıza çok dolu bir hasbihal oldu.

Çanakkale-İstanbul Programı ; İstanbul ayağında tarihi mekanlar olan Fatih Camii, Süleymaniye Camii ve Beyazıt Camii gibi tarihi mekanları akşam vaktine kadar gezme ve görme fırsatına sahip olduk. Akşam yemeği ve namazı akabinde Akdav’a ev sahipliklerinden dolayı müteşekkir kalarak İstanbul’dan ayrıldık. Dönüş yolunda öğrencilerden çok güzel, etkin ve verimli dönütler aldık.