Ülfet Der “ Adana ” Çalıştayı’nda

0
118

Ülfet Derneği’nin de aktif katılımcılarından olduğu Adana Gençlik Platformu’nun organize ettiği ‘‘ Adana Nasıl Bir Dünya Kenti Olabilir ‘‘ üst başlıklı çalıştay gerçekleştirildi.

Aralarında Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin de bulunduğu bir grup STK; Ülfet Derneği’nin de aktif katılımcılarından olduğu Adana Gençlik Platformu’nun organize ettiği ‘‘ Adana Nasıl Bir Dünya Kenti Olabilir ‘‘ üst başlıklı çalıştaya katıldı. Adana Büyük Sürmeli Otelinde 2 gün süren  programda Ülfet Der. ve Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB)’ni temsilen Adana ve farklı illerden gelen bir grup lise ve üniversite öğrencisi hazır bulundular.

     

  Açılış konuşmasını yapan Adana Kent Konseyi Öğrenci Meclisi ve Adana Gençlik Platformu Başkanı Miraç TUNÇ ; davetlerine icabet eden tüm STK temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ettiğini söyleyerek bu çalıştayın Adana için daha önceden düzenlenen organizasyonların üçüncü ayağı olduğunu belirterek bugün burada toplanan gençlerin özelde Adana’nın genelde ise tüm gençlerin ahlak ve maneviyatında beliren sorunların tespiti , çözüm önerileri ve bu anlamda olumlu adımların atılması noktasında önemli bir işe imza attıklarını ifade etti. Programın ayrıntılarının paylaşılmasından sonra Ülfet Der. ve Anadolu Öğrenci Birliği temsilcileri gündeme dair birer konuşma yaptılar.

 

Ardından programın konukları arasında bulunan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut ÇELİKCAN , Seyhan Belediye Başkanı Azim ÖZTÜRK ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ sırasıyla birer sunum gerçekleştirdiler. Aralıklarla gerçekleştirilen oturumların ardından akşam yemeği yendi ve programın sosyal faaliyet kısmına geçildi. Kılınan akşam namazının akabinde gençlerin sıcak muhabbetleriyle gecenin geç saatlerine kadar vakit geçirildi.

 

İkinci gündeki çalıştay müzakerelerinde daha önceden belirlenen  ;

– Gençlerdeki ahlak ve maneviyat yetersizliği nasıl giderilebilir ?

– Gençlerin siyasette aktif rol almaları nasıl sağlanabilir ?

– Gençlerin eğitim başarısı nasıl arttırılabilir?

– Gençlerdeki kültürel yozlaşmanın önüne nasıl geçilebilir ?

– Gençlerdeki madde bağımlılığı nasıl önlenebilir ?

 

gibi sorunlar masaya yatırılıp karşılıklı müzakerelerde bulunuldu. Verimli geçen müzakerelerden sonra programın son aşaması olan Rehabilitasyon Merkezi ve Huzurevi’nin ziyaret edilmesi kısmına geçildi. Ziyaretin arından katılımcılara katılım  belgeleri takdim edilip hatıra fotoğrafı çekildi.