Uçurtmalar “Çocuklar Ölmesin” Diye Uçuruldu

0
155

Savaşların, çatışmaların, silahlanmanın bedelini çocuklar ödüyor. Ve biz bu gün uçurtmalarımızı “Çocuklar Ölmesin” diye ümitle ve dualarla gökyüzüne uçuruyoruz…”

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından 06 Mayıs 2012 Pazar günü Polisevi Piknik Alanı’nda “Uçurtma Şenliği” düzenlendi.

Sunuculuğunu Ömer DENİZ ve Hatice GÜL’ün yaptığı şenlik programının açılışını  İl-san Der Evde Karakter Eğitimi Komisyon Başkanı Gülten DÜNDAR yaptı. Anadolu Platformu Evde Karakter Eğitimi Komisyon Başkanı Yunus EREN uçurtma şenliğini düzenleme nedenlerini açıklayarak şunları ifade etti. “Uçurtmalarımızı, çocukların ölmediği masmavi bir dünyaya uçurmak istiyoruz. Bugün dünyanın her tarafı kan gölü, kimi savaştan kimi açlıktan ölen binlerce çocuk düşüyor haber gündemlerine… Savaşların, çatışmaların, silahlanmanın bedelini çocuklar ödüyor. Ve biz bu gün uçurtmalarımızı “Çocuklar Ölmesin” diye ümitle ve dualarla gökyüzüne uçuruyoruz…”

Şenlik programı, mendil kapmaca, çuval, ağızda kaşıkla yumurta taşıma ve halat çekme yarışmalarıyla devam etti. Yarışmalar sonunda kazananlara çeşitli hediyeler dağıtıldı. En güzel ve ilginç, en yükseğe çıkan uçurtma sahipleri tespit edilerek ödüllendirildi. “Meyna Tavşancığı” maskotu çocukları eğlendirdi, hediyeler dağıttı. Ayrıca EKE Komisyonu tarafından yıl içinde düzenlenen şiir, kompozisyon, resim, Kur’an okuma v.b. gibi yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi.

Uçurtma Şenliği çok renkli görüntülere sahne oldu. Şenliğe katılan çocuklar ve velileri neşeli zamanlar geçirdiler. İlim Sanat Kültür Derneği gönüllü aileleri yiyecek-içecek reyonunda katılanlara yönelik ikramlarda bulundular. Aileler piknik yapma imkanı buldu.

Program, çocukların ve ailelerin ziyadesiyle memnuniyetlerini ifade etmeleriyle, gelecek yıl bir daha düzenlenmesi temennisiyle ve savaşşız, özgür, mutlu, huzurlu bir dünya dualarıyla son buldu.