Ana Sayfa Kategoriler Haberler Üçüncü Oturum: Diyanet

Üçüncü Oturum: Diyanet

0
Üçüncü Oturum: Diyanet

3. Alimler Çalıştayı’nda ilk günün son oturumu olan üçüncü oturumda “Diyanet” konusu masaya yatırıldı.

Prof. Dr. Abdulcelil Bilgin’in moderatörlüğünde yapılan oturumda; Prof. Dr. Şahin Güven “DİB Eğitim Kurumlarında Temel Sorunlar”, Osman Alparslan “DİB Yaygın Din Eğitimi ve Hizmetiçi Eğitim Programları” konulu birer sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Şahin Güven sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Haseki eğitim merkezi 10 tane oldu. Diyanet’in en üst seviyeleri bu eğitim kurumlarında yetişmektedir. Bu eğitimin dili Arapçadır. Ben ilmin tek başına zekâ meselesi olmadığı kanaatindeyim. Çalışan, azimli, gayretli olan insan geç de olsa illaki öğrenir. Bundan önce İHL’lere gelen çocuklar köylü çocuklarıydı. Buna rağmen aynı kişiler yeri geldi Türkiye’yi yöneten kişiler oldu. Bugün İslam âleminin tek sorunu âlim kıtlığıdır. DİB son yıllarda bilgiyi, görgüyü arttırmak için yurt dışına ilim adamları gönderiyor. Birçok islam ülkesine gidildi, gel gör ki bizim eğitim sistemimiz birçoğuna göre daha iyiydi. Son yıllarda İmam hatiplerde proje hafızlık eğitimi başladı. Birçok hocamız hafız olmadığı için eksiklik hissetmektedir. Çocuklarımızı proje İHL’lere göndererek geleceğe daha iyi hazırlayabiliriz.

Bizler biraz daha gayret göstererek medrese eğitimlerini çocuklarımıza daha küçük yaşlarda verebiliriz. İmam hatiple medrese eğitimini aynı şekilde üniversite ve medrese eğitimlerini birlikte yürütebiliriz. Böylelikle hem medrese hocasından hem de üniversitede ilahiyat hocalarından daha ufuk sahibi öğrenciler yetiştirebiliriz. Bizim sorunlarımızdan birincisi DİB’de çalışan görevlilerimizde yazma eksikliğinin olmasıdır. İkincisi Diyanet uzun zamandır eğitim kurumu olarak değil, hizmet kurumu olarak adlandırılmıştır. Bizde adanmışlık ruhuyla çalışıp gayret gösterecek insanımızın az olması, medreseler hariç büyük bir eksikliğimizdir. Birbirimizde artı ve eksilerimiz var. Sadece klasik kitapları ezberlemek yetmez. Onları günümüze göre güncelleyerek kendimizi adamamız, çalışıp ilmimizle amel etmemiz gerek.”

Osman Alparslan ise sunumunda şu konulara değindi; “Toplumda yaşanan belli sorunlar var. Bu sorunlara rehberlik edecek insan yetiştirmek gayemiz. Toplumsal sorunlara çözüm üretebilmek için topluma ulaşmamız gerekir. Topluma ulaştıktan sonra din eğitimi nasıl verebiliriz diye sormalıyız. Hemen her alanda birçok imkân nasip edildi. Bunları nasıl kullanabiliriz diye düşünülmelidir. İşte bu minvalde yaygın din eğitimi alanında farklı muhatap kitleye programlar yetiştirmek gerekir. Toplumu din konusunda aydınlatmak temel gayemizdir. Eğitimde kendini yenileme, biligilerimizi güncelleme, muhataba uygun seviyede programlar düzenleme, mesleğe hazırlık eğitimleri vs. hazırlanmlıdır. Bugün yaklaşık 15 bin öğrencimizi eğitime aldık. Burada hem Kur’an eğitimi hem de değerler eğitimi vererek hizmet vermekteyiz.

Hafta sonu Kur’an kursları programları ile 3 milyon çocuğu camilerle tanıştırdık. Kur’an kursu tarihine baktığımızda, Kur’an kursu denildiğinde hafızlık eğitimi anlaşılırmış. Hem 4- 6 yaş Kur’an kursu hem de yetişkin Kur’an kursları çok önemlidir. İkisi arasında tercih yapılmayacak kadar önem arz ediyor. Din eğitimi denilince, hafızlık eğitimi denilince herkesin eleştirildiği konu şu; sadece ezberletiyorsunuz! Ama anlam olarak hiçbişey vermiyorsunuz. Her sureyi okuyor, ama bir fatihayı anlamlandıramıyor. İşte uygulayacağımız programla bir bakıma femi muhsinle fehmi muhsini birleştirmek temel gayemiz olacak inşallah. Arapça eğitimi uygun bir programla öğrencilerimize din eğitimi noktasında katkıda bulunacağız.

Biz başkanlık olarak hem yaygın din eğitiminde hem de hizmet içi eğitimde, personelimizin adaptasyon ve oryantasyon eğitimi almaları noktasında çaba sarf ediyoruz. MEB ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalarımız var. Şu an yeni başlayan personelimize hitabet ve kurab dersleri olmak üzere 2 ay, tashihi huruf programları 6 ay ihtisas eğitimi noktasında da personellerimizi yetiştirmekteyiz.”

Oturum müzakerelerin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.