Uçakan: Yobaz Yönetmen Olmakla Suçlandım

0
177

Anadolu Yazarlar Birliği, “Anadolu Buluşmaları” etkinlikleri kapsamında, yönetmen Mesut Uçakan’ı konuk etti.

3 Mart 2016, saat 19:00’da Mihrimah Kahve’de gerçekleşen etkinlikte hayatına ilişkin bilgiler veren Uçakan, gençlik yıllarında büyük şair olacağını düşündüğünü belirterek, “Üniversitede hocam şiirlerimi bastırmak istedi. Ben de, kompleksli bir fakirdim. Bu komplekslerle bir kitabımın olması çok güzel olacaktı. 'Hayır' dedim. 'Yarın o kadar büyük olacağım ki bu yazdıklarımdan utanacağım' dedim” ifadelerini kullandı.

1987’de negatif filmlerle bilim-kurgu filmi çektiğini aktaran Uçakan, şunları söyledi: “Türk sinema tarihinin ilk bilim kurgu çalışmasını biz yaptık. 'Kavanozdaki Adam' filminde, o şartlarda beyin naklini anlattık. Yoğun bakım ünitesi kuralım dedik. Beyin nakli diye bir şey olmaz. Çünkü üç milyon sinir var. Filmde by pass ameliyatından, köpek ameliyatından görüntüler koydum. Piyasa, Avrupa çapında bir yönetmen geliyor diye çalkalandı.”

Uçakan, bir kitabının on filmine bedel olduğunu vurgulayarak, "Şiir daha büyük. Çünkü şiirin iç musikiyle bütün hayatı ve dinamiklerini yakalayabilirsin. Sanatta hassasiyet yakalayabilirsen, insan ilişkilerine de yansır. Ya da tam tersi olarak kabalığınız, kıroluğunuz da yansır. Işığı nasıl kullandığın, planları değerlendiriş biçimin karakterini yansıtır. Kültürel derinlik, fikri yoğunluk, dervişlik varsa o sanata da yansır” dedi.

Filmde, elde bulunan para kadar söz söylenebileceğini ifade eden Uçakan, konuşmasına şöyle devam etti: “90’lı yıllarda, başörtülü filmler yapmak, yobaz yönetmenlikle suçlanmak demekti. Ben gemileri yaktım. Başörtü mevzuyla ilgili filmler çektim. Sonra yobaz yönetmen yaftasını yedim. Atilla Dorsay, yazdığı bir sinema yazısında ‘Herkes film çekebilir, Mesut Uçakan çekemez’ gibisinden bir ifade kullanmıştı. Yıllarca dinci diye diye dini benim malımmış gibi gösterdiler. Sonra Agah Özgüç, 'Takva' filmi için 'Bak biz de dini filmler yapıyoruz' dedi."

Televizyon kurmanın ticari ve siyasi arka planları olduğunu belirten Uçakan, "Trilyonlar verseler sınırlarımın dışına çıkmam. O sınırlar dışında hiçbir şey çekmem. Metin Erksan, Şule Yüksel Şenler’le görüşmek istedi. Beraber gittik. Metin Erksan, meğer Peygamberimizin hayatını filme almak istiyormuş. Şule Hanım, Metin Erksan'a 'Yüzünü gösterecek misiniz?' diye sordu. Metin Erksan, göstereceğini söyleyince Şule Hanım usturupluca mümkün olmayacağını anlattı" diye konuştu.

Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun da "Anadolu Buluşmaları"nın beşincisini düzenlediklerini aktararak, "Mesut Uçakan'la kültür-sanat sohbetleri kapsamında sinemayı konuştuk. Bu aynı zamanda yakın tarihimizin bir serüveni oldu. Sinemanın günümüzde geldiği noktayı, Mesut Uçakan'ın hassasiyetleriyle öğrenmiş olduk. Bu ve benzeri programlar kitaplarda olmayıp, anekdotlarla bezendiği için özel bir nitelik taşıyor" ifadelerini kullandı.