Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği İlsander’den “Türkiye’de İslami Düşüncenin Geleceği” Konferansı

İlsander’den “Türkiye’de İslami Düşüncenin Geleceği” Konferansı

0
İlsander’den “Türkiye’de İslami Düşüncenin Geleceği” Konferansı

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneğince (İLSANDER) 24 Mart Çarşamba günü Prof. Dr. Tahsin Görgün’nün konuk olduğu “Türkiye’de İslami Düşüncenin Geleceği” konulu online konferans düzenlendi.

Moderatörlüğünü Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Bal’ın yaptığı Konferansta Görgün; “Türkiye’de İslami düşüncenin geleceğinde Müslüman âlimlerin ve araştırmacıların mutlaka sosyal bilimleri geliştirmeleri gerektiğini, Müslümanların ürettikleri ilimlerin veya bilimlerin başına ‘İslam’ kelimesini getirmek zorunda olmadıklarını, Müslümanlar sadece kendileri için bilim/ilim üretmeyip tüm insanları faydalandırmak için gerçekleştireceklerini, Doğal olarak ilim kim tarafından geliştirilmiş ise onun rengini alacağını, Müslüman Allah’ın huzurunda olduğu bilinciyle ihsan ahlakıyla hayatı diri yaşaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin İsmet Özel’in deyişiyle “Kâfir istilâsından kurtarılmış bir Müslüman toprağı olduğu, Türkiye’nin ne olduğunu bilmek isteyenler için İstiklal Marşı’nın önemli bir kaynak olduğunu, bu marşın sadece bir şiir değil, iman, tarih ve ideal olduğunu, burada ifade edilen her şeyin gerçekleşip gerçekleşmediği sorusuna cevabın hem evet hem de hayır denilebileceğini, Türkiye hâlihazırda Birleşmiş Milletler’de İslam Medeniyeti Bayrağını temsil etmekte olduğunu, bunun çok önemli bir husus olduğunu Müslümanların kendi tarihlerini araştırarak günümüzde yeniden tarih ve medeniyetleri inşa edebileceklerini, bu potansiyele sahip olduklarını dile getirdi. Dinin 1. Allah tarafından vazedildiğini 2. Akıl sahipleri için olduğu 3. Kişinin kendi ihtiyari ile kabul edeceğini akıl, irade ve ihtiyarın (tercih) olmadığı yerde dinin (iman) olmayacağını, serbestliğin aslında bir kurala ve ilkeye bağlılık olduğu ancak bizde tam tersine başıboş hiçbir kurala bağlı olmayan olarak anlaşıldığını, ihtiyarın insanda hayra yatkınlık demek olduğunu, bizzat hayr; makasıdü’ş şeria’ olduğunu,  yani insanların din, akıl,  mal, nesil ve can emniyetlerinin sağlanması olduğunu, Osmanlı’nın millet anlayışının bu olduğunu, İslam Düşüncesinin 1. Dini anlama ve yaşama 2. Toplumu inşa etme 3. Medeniyeti ihya etme süreçlerinde ortaya çıktığını“ belirtti. Program katılımcıların soru ve cevap faslıyla sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.