Türkiye’de İslami Düşünce Geleneği

0
384

Tire Kitap, yayımladığı birbirinden değerli eserlerle kitapseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda Tahsin Görgün tarafından kaleme alınan “Türkiye’de İslami Düşünce Geleneği” kitabı yayımlanarak okurların istifadesine sunuldu.

Gelenek, İlim, Düşünce kavramlarının dünü ve bugün ile irdelendiği kitabı, kitapçılardan ve online kitap mağazalarından edinebilirsiniz.

Kitabın Arka Kapağından;

Bu çalışma, Türkiye’deki düşünce geleneğinin izleğini sürme ve bu geleneğin temel parametrelerini belirleyerek aralarındaki ilişki ve etkileşimi ortaya çıkarma çabasındadır. Bu parametrelerin iki temel sütunu olan Türk düşüncesi ile İslam düşünce geleneği arasındaki derin irtibatı işaret etme teşebbüsündedir. Bununla birlikte bir başka parametre olan ve özellikle modern dönemde kendini hissettiren Batı medeniyeti de değerlendirme kapsamına alınmıştır.

Modern Batı medeniyetinin doğrudan vahiy kavramıyla ve ilahi olanla bir şekilde irtibatlı olarak ortaya çıktığına, ancak bu irtibatın içeriksiz bir form olarak kalması sebebiyle muhafaza edilemediğine, bunun ise insanlığın geleceği açısından ibretlik bir hususiyet taşıdığına işaret edilmiştir. Modern dünyanın, köken olarak İslam ile olan derin irtibatına işaret ederken, neden semerenin İslam medeniyetinden tamamen farklı olduğu sorusuna cevap aranmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.