Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı

0
216

Bülbülzade Vakfı ve Minberşam Derneği tarafından organize edilen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Gaziantep’te yapıldı.

Bülbülzade Vakfı ve Minberşam Derneği tarafından organize edilen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı 14 Haziran Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

İftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Geçici Hükümeti Genel Sekreteri Vecihi Cuma, Suriyeli Kanaat Önderleri Abdulmelik Olabi, Prof. Dr. Abdulmetin Beyanuni, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Vaad Partisi Genel Başkanı Saad Vefai, Suriye Demokratlar Birliği Gaziantep Temsilcisi Abdulbari Osman, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa ve yönetim kurulu üyeleri, Katarlı Yardım Kuruluşu Iyd Hayriye Müdürü Hamid El Karani, Gaziantep Göç İdaresi İl Müdürü Oktay Bahçeci, yazarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

İftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Minberşam Derneği’nin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından selamlama konuşmalarına geçildi. İlk selamlama konuşmasını Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yaptı. Türkiye ve Suriye’nin her şeyden önce komşu ve akraba olduğunu belirten Kaçmazer; “Sizin mutluluğunuz bizim de mutluluğumuzdur. Zalimlerin ve emperyalistlerin hile ve tuzaklarıyla bu coğrafyada hep kan gözyaşı görmekteyiz. Bizler yeniden bir araya gelir mücadele edersek bu coğrafya yeniden adalet ve merhamet yurdu olacaktır” dedi.

Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa da; “Bugün Suriyeli ve Türkiyeliler olarak bir ailenin ferleri gibi bir arada bulunuyoruz. Bu süreç bize kimin dost kimin düşman olduğunu öğretti. Bu mücadeleyi kazanmak için her alanda birlik olmak zorundayız. Tarih Türkiye halkını unutmayacaktır. Dostluk ve yardımseverliğinden dolayı Türkiye halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

Gaziantep Göç İdaresi İl Müdürü Oktay Bahçeci ise; “Göç İdaresi olarak 2011 yılından beri acınız acımız, biliyoruz. İnşallah bundan sonraki iftarı Suriye’de birlikte yaparız” dedi.

Katarlı Yardım Kuruluşu Iyd Hayriye Müdürü Hamid El Karani de, kuruluş olarak mazlum Suriye halkının yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise, “Hepiniz kardeşlik soframıza hoş geldiniz şeref verdiniz. Kürdüyle, Türkiyle, Arabıyla kardeşçe kadim tarihimizde olduğu gibi bir aradayız. Gün aramızdaki ihtilafları bitirerek kardeş olma günüdür. Tıpkı kadim tarihimizde olduğu gibi İslam’ın adaletinin ve merhametinin altında tüm milletlerin, tüm dinlerin adalet bulacağı gün için çalışmamız gereken gündeyiz. Rabbim kardeşliği yaşamayı bizlere nasip eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Abdulmetin Beyanuni tarafından dua okundu. Duanın ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer’e yöresel kıyafetler hediye edildi. Ardından iftar programı sona erdi.