Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı

0
167

Bülbülzade Vakfı ve Minberşam Derneği tarafından organize edilen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı 2 Haziran Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

İftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Vaad Partisi Genel Başkanı Saad Vefai, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa ve yönetim kurulu üyeleri, Suriyeli akademisyenler, yazarlar, kanaat önderleri ve davetliler katıldı.

İftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Minberşam Derneği’nin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından selamlama konuşmalarına geçildi. İlk selamlama konuşmasını Minberşam Derneği Başkan Yardımcısı Ali Bekir yaptı. Bekir konuşmasında iftar davetine icabet edenlere teşekkür ederek, kardeşliğin önemine değindi. Ali Bekir konuşmasını şöyle sürdürdü; “Suriyeli ve Türkiyeliler kardeşler olarak bir ailenin fertleri gibi bir aradayız. Tarih Türkiye halkının vefakârlığını unutmayacaktır. Dostluk ve yardımseverliğinden dolayı Türkiye halkına teşekkür ediyorum.”

Daha sonra kürsüye Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer geldi.  Kaçmazer konuşmasında Ramazan ayının feyz ve rahmetinden nasiplenmek gerektiğini vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Ramazan ayının feyzinden ve bereketinden Rabbim bizlere nasip etsin. Ramazan ayının feyzinden, rahmetinden payımızı almak için çabalarken bir taraftan da içimiz kan ağlıyor. Müslümanlar olarak bu coğrafyadan dünyanın diğer ucuna kadar barış ve kardeşliği anlatmak isterdim ancak bugün İslam dünyasında kan var, gözyaşı var, dram var. Tarih boyu bu coğrafyalarda farklı dinlerin, farklı ırkların birbirine saygı ve sevgi duyduğu medeniyetler varken maalesef 7 yıldır Suriye’de katliam var. Suriye’nin Halep’inde, Şam’ında bir tarafında havra, bir tarafta kilise, bir tarafta cami barış içinde yaşarken ne oldu da bugün bölge kan gölüne döndü. Bunu sorgulamalıyız ve tekrar eski haline dönmesi için birlikte çaba göstermeliyiz. Bugün bütün dünya silahlarını bu tarafa çevirmiş. 7 yıldır bölgedeki katliamlara seyirci kalmış durumdalar. Bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak barışın yeniden gelmesi için hepimizin üzerine düşen tarihi sorumluluklar vardır. Bir dahaki Ramazanı birlik ve kardeşlik içerisinde özgür Suriye’de yaşamanızı diliyorum.”

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Abdulmetin Beyanuni tarafından dua okundu. Duanın ardından iftar programı sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz