Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı

Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı

0
Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı

Bülbülzade Vakfı ve Minberşam Derneği tarafından organize edilen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Gaziantep’te yapıldı.

Bülbülzade Vakfı ve Minberşam Derneği tarafından organize edilen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarı Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

23 Haziran Perşembe günü Bülbülzade Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapılan iftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Geçici Hükümeti Sanayi ve İletişim Bakanı Yasin Neccar, Suriye Geçici Hükümeti Genel Sekreteri Feyz Ed Dahir, Suriye Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Ömer Şahruk, Vaad Partisi Genel Başkanı Saad Vefai, bakan yardımcıları, Suriye Demokratlar Birliği Gaziantep Temsilcisi Abdulbari Osman, Senkeri Yardımlaşma Derneği Başkanı Necip Dedem, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa ve yönetim kurulu üyeleri, Beyt Şam Deneği Başkanı Şeyh Muhammed Hammadi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ve çok sayıda davetli katıldı.

Sizlere ensar olmaya çalışıyoruz

İftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Minberşam Derneğinin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından selamlama konuşmalarına geçildi. İlk selamlama konuşmasını Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yaptı.

Ramazan ayının bir muhasebe ayı olduğunu dile getiren Kaçmazer; “Hz. Muhammet (a.s) ve arkadaşları nasıl Mekke’den çıkarıldıysa Suriyeli kardeşlerimiz de zalim Esed yönetimi tarafından Suriye’den çıkarılmıştır. 

Bugün burada bizler Medineli Müslümanlar gibi sizlere ensar olmaya çalışıyoruz. Peygamber (as.) ve ashabı nasıl Mekke’ye geri döndülerse sizler de buradan Suriye’ye öyle zaferle döneceksiniz inşallah” dedi.

Saflarımızı sıklaştırmalıyız

Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa da Suriye devriminin maskeleri düşürdüğünü belirterek; “Suriye devrimi insanların gerçek yüzünü gösterdi. Kimse bizimle beraber değilken Türkiye bize sahip çıktı. Bu direniş bir imtihandır.

Suriye’de ve Türkiye’de çadır kentlerdeki çocuklardan sorumluyuz. Bunun için bize büyük sorumluluklar düşüyor. Askeri ve siyasi alanda saflarımızı sıklaştırmalıyız. Ortak bir hedefe doğru yürümeliyiz. Yeni nesil gençlerimize devrimin ne olduğunu çok iyi anlatmamız lazım” dedi.

Mücahitlere duayı unutmamalıyız

Suriye Geçici Hükümeti Sanayi ve İletişim Bakanı Yasin Neccar ise ramazan ayı dolayısıyla katılımcıları bazı hususları hatırlatmak istediğini vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Birincisi, kuşatma altındaki halkımızı hatırlamalıyız. İkincisi, savaşın içindeki mücahitlere duayı unutmamalıyız. Allah kendilerine başarılar versin Rusya ve İran başta olmak üzere bütün dünyaya karşı duruyorlar. Üçüncüsü, hepimiz bir komuta altında birlik olursak bu savaşı kazanırız. Son olarak inanıyoruz ki zafer gelecek ve bu zalim rejim gidecek” dedi.

Nererde bir acı varsa o bizim acımızdır

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise Araplar, Türkler, Türkmenler, Kürtler, Çerkezler olarak bizleri kardeş kılan Rabbimize hamdolsun diyerek başladığı konuşmasında şunlara değindi:

“Bizler bu topraklarda kardeşliğimizi korumaya çalışırken emperyalist batılılar sınırları korumakla meşguller. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi sömüren batılılar, sömürdükleri toprakların çocuklarını kendi topraklarına sokmuyorlar. Acılarımızı ayrıştırdılar. Dünyanın neresinde bir acı varsa, Asya’da, Afrika’da Avrupa’da nerede bir acı varsa o bizim acımızdır.

Bizim inancımızda mazlumun dini, dili ve ırkı sorulmaz. İnşallah 100 yıldır İslam topraklarında devam eden bu acıyı dindirecek nesilleri yetiştireceğiz. Bilmelisiniz ki bu toprakların yeniden adalet ve merhametin başkenti olması çok geç değildir. Yeniden bu toprakların selam yurdu olması için çok çalışmamız gerekiyor.

Daha fazla eğitim, daha fazla kültür, daha fazla sanat İslam dünyasını yeniden ayağa kaldıracaktır. Bilmenizi isterim ki, sizler olmasaydınız bizler ensar olamazdık. Tüm çabamız ümmet tasavvuru olan ortak bir nesil yetiştirmektir.”

Konuşmaların ardından Beyt Şam Deneği Başkanı Şeyh Muhammed Hammadi tarafından dua okundu.

İftar programında Senkeri Yardımlaşma Derneği Başkanı Necip Dedem tarafından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ve Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa’ya hüsnü hat tablosu hediye edildi. Ardından iftar programı sona erdi.