Türkiye – Suriye İş Geliştirme Çalıştayı

0
162

Suriyeli esnaf, sanayici ve işadamları ile Türkiyeli esnaf, sanayici ve işadamları arasında ortak sanayi ve ticari faaliyetleri geliştirmek amacıyla Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (ANESİAD) tarafından Gaziantep’te bir çalıştay düzenlendi.

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği, Gaziantep Suriye İşadamları Konseyi ve Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu tarafından organize edilen çalıştay 19 Mayıs Pazar günü Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapıldı. Çalıştaya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, ANESİAD başkanı Ali Kılavuz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Suriye İşadamları Konseyi Temsilcisi Ahmet Şeyh Vesuf, Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, Türkiye’den ANESİAD üyesi 40 işadamı, Suriye’den 55 işadamı ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi katıldı.

Çalıştayda; Makine İmalatı, Tekstil, Plastik Sanayi, Elektrikli Alet ve Ekipmanlar, İnşaat Malzemeleri, Kauçuk Sanayi, Sarraflık, Tıbbi Cihazlar, Süt Ürünleri, Dericilik, Hastane Ekipmanları, Ayakkabıcılık, Büro Makineleri, Hazır Yemek Sanayi ve Reklamcılık gibi çok sayıda alanında faaliyet gösteren işadamları tanışma fırsatı bularak birlikte iş yapmanın yollarını aradılar.

Çalıştay sonunda alınan kararlar ve sonuç bildirgesi haziruna sunularak oy birliği ile kabul edildi ve ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz tarafından Türkçe, Gaziantep Suriye İşadamları Konseyi Temsilcisi Ahmet Şeyh Vesuf tarafından Arapça olarak okunarak duyuruldu.

Arap basınından El Arabia Televizyonun temsilcilerin de izlediği çalıştay, katılımcılara yemek ikramı ile son buldu.

TURKİYE – SURİYE İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

ANADOLU PLATFORMU çatısı altında, GAZİANTEP BÜLBÜLZADE VAKFI ev sahipliğinde, SURİYE ve TÜRKİYE den iş adamları bir çalıştay uygulanmıştır.

Çalıştayın katılımcıları; GAZİANTEP SURİYE İŞ ADAMLARI KONSEYİ ile ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İş adamları Derneği) tarafından icra edilmiştir.

Programın genel seyri ve SONUÇ BİLDİRGESİ aşağıdaki gibidir. Bu kararlar haziruna sunulmuş ve oy birliği ile kabul edilmiştir.

1. Toplantının genel stili (şekli) belirlendi.

2. Katılımcılar tek tek ve kapsamlı bir şekilde tanışması sağlandı

3. Suriye ve Türkiye bölgelerinin genel ekonomik ve ticari bilgilendirmesi yapıldı.

a. Suriye tarafı adına Ahmet Şehy Vesuf gerçekleştirdi.

b. Türkiye adına ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz ve ANESİAD dış ilişkiler kurulu başkanı Tuncay Dönmez gerçekleştirdi.

4. Katılımcılardan sonuç odaklı öneriler ve teklifler alınmış ve üzerinde söz istenerek tek tek görüşülmüştür. Kabul gören öneriler sonuç bildirisi olarak aşağıya sıralanmıştır

a. Bu toplantı ve başlangıç Suriye – Türkiye iş adamları birlik veya derneğine dönüştürülmelidir.

i. Suriye tarafından Sekreterya için 3, TÜRKİYE tarafından 3 kişi görevlendirildi.

ii. Bir sonraki toplantı tarihine kadar bu ilişkiyi yapılandırmaları kendilerine tevdi edildi.

b. Suriyeli iş adamlarının Gaziantep ve tüm Türkiye’deki iş ve yatırım alt yapısı ve prosedürlerinin kolaylaştırılması ile ilgili yardım talebine Anadolu Platformu ve ANESİAD olarak destek sağlanmaya çalışılacağı sözü verildi.

c. Bu toplantının sonunda sektörel olarak ticari görüşmelerin yapılması gerektiğine karar verildi. ANESİAD kurumsal yapısında oluşturulan 7 adet sektör temsilcileri eşliğinde toplantılar tertip edildi. Ticari ilişkiler başlatıldı.

d. Bir sonraki görüşmede (toplantıda) Suriyeli ve Türkiyeli iş adamlarının üretim ve satışını yaptıkları ürünler, broşür, katalog v.s. sergileneceği mini fuar oluşturulmasına karar verildi.

e. Bir sonraki görüşme takvimi 6-7 Temmuz 2013 olarak belirlendi. Yeni oluşturulan sekretarya bu görüşmenin alt yapısını oluşturmak için görevlendirildi.

5. Suriyeli iş adamlarının pasaport sorunlarının giderilmesi ve sınırdan geçişlerde kolaylıklar sağlanması ile ilgili yardım talebine Anadolu Platformu ve ANESİAD olarak destek sağlanmaya çalışılacağı sözü verildi.

6. Uzun vadeli bir planlama olarak Türkiye-Suriye sınırında ortak ticaret ve sanayi bölgesi oluşturulması teklifi değerlendirilmeye alındı. Özel konular çıkarılarak bu projenin desteklenmesi için devlet yetkilileri ile görüşülerek alt yapı oluşturulmaya karar verildi.

ORGANİZASYON KOMİTESİ

GAZİANTEP SURİYE İŞ ADAMLARI KONSEYİ               ANADOLU PLATFORMU – ANESİAD