Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı “Türkiye Halkı Bizi Çok İyi Karşıladı”

“Türkiye Halkı Bizi Çok İyi Karşıladı”

0
“Türkiye Halkı Bizi Çok İyi Karşıladı”

Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren Minber El Şam Derneği başkanı Cemal Mustafa, derneğin faaliyetlerini anlattı.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Cemal Mustafa Halep Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Minber El Şam Derneğinin başkanlığını yapıyorum.

Minber El Şam kelimesinin anlamı nedir?

Minber El Şam iki kelimeden oluşuyor. Minber; camilerde imamların cuma ve bayram hutbesi okudukları basamaklı yüksekçe yerdir. Sözlükte "yüksek yer" anlamına gelir. Herkese hitap edebilen, tüm Suriye halkına; din, dil, mezhep ayrımı yapmadan yardım etmek, hitap etmek anlamına geliyor. Şam ise bildiğiniz gibi kadim bir şehir olan Şam bölgesi anlamına geliyor.

Derneğiniz ne zaman kuruldu?

Derneğimiz resmi olarak 2015 yılının başında kuruldu. Daha önce 3 yıl kadar Bülbülzade Vakfı’nın bünyesinde faaliyetlerimizi sürdürdük.

Derneğinizin yapılanmasıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Derneğimiz yaklaşık 18 komisyondan oluşuyor. Bunlar; Eğitim Komisyonu, Yardım Komisyonu, Yetimler Komisyonu, Suriye içi Faaliyetler Komisyonu, Kadınlar Komisyonu, Sağlık Komisyonu, Kültür Komisyonu, Sosyal Faaliyetler Komisyonu, Medya Komisyonu, Gönüllüler Komisyonu, Hukukçular Komisyonu, Proje Hazırlama Komisyonu, Mali Komisyon, Gençlik ve Öğrenciler komisyonlarıdır.

GAZİANTEP’TE 4.200 ÖĞRENCİMİZ EĞİTİM GÖRÜYOR

Bir sivil toplum kuruluşu olarak eğitim alanında ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

Minber El Şam Derneği olarak eğitimi üçe ayırdık. Birincisi normal eğitim. Gaziantep’te Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük ve 10 tane okulu bizlere tahsis ettiler. Buralarda öğleden sonraları olmak üzere 4.200 öğrencimiz eğitim görüyor. Ayrıca buralarda görev alana 200 öğretmen ile 20 hadememiz var.

İkinci olarak yaz okullarımız var. Yaz okullarımız bu sene 18 okulda yapılacak ve yaklaşık 3.000 öğrencimiz eğitim görecek. Buralarda da 110 öğretmen ile 20 hademeden oluşan bir kadromuz mevcut. Yaz okullarımız Temmuz aynının 1’inde başlayacak ve 2 ay boyunca eğitim verilecek. 2 ay yoğun bir eğitim müfredatı uygulanacak. Özellikle eğitim alamamış çocuklarımızı bu programa dâhil etmek istiyoruz. Okullar seçilirken Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerdeki okulları seçmeye özen gösterdik.

Üçüncü olarak camilerde yapılan eğitimlerimiz var. Yaklaşık 8 merkezde eğitim yapıyoruz. 8 merkezde 35 öğretmenimiz görev yapıyor. Buralarda 110 çocuk, 295 kadın eğitime başladı. Kayıtlarımız devam ediyor. Bu sayı her geçen gün artıyor.

GAZİANTEP’TE 7000 PAKET GIDA DAĞITTIK

Kurum olarak en büyük organizasyonlarınızdan biri de yardım galiba. Yardım alanında ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

Yardım alanında 4 yıldır Bülbülzade Vakfı ve İyilikder işbirliği ile Suriye’ye 1.110 TIR yardım gönderdik. Bunların Suriye’de dağıtılması ile ilgili ekiplerimiz var. Bu yardımlar Suriye’nin üçte birine dağıtıldı. Bunların içinde başta un olmak üzere gıda yardımı, elbise, battaniye, ilaç gibi malzemeler yer aldı. Gaziantep içerisinde de 2015 yılı içerisinde 7.000 gıda paketi ile 8.000 battaniye dağıttık. Ayrıca 800 aileye giyim yardımı yapıldı.

Gaziantep’te yaptığımız yardımlarımız üç aşamadan oluşuyor. Öncelikle yardım komisyonumuz tarafından hazırlanan bir tespit formumuz var. Birinci aşamamız kayıt aşaması. Suriyeli aileler kayıt merkezlerimize gelerek kayıt yaptırıyorlar. İkinci aşamada bu ailelerin verdiği bilgilerin doğruluğunu araştırıyoruz. 3 kişilik bir komisyon tarafından aileler evlerinde ziyaret ediliyor. O ailenin durumu da göz önünde bulundurularak tespitler yapılıyor. Üçüncü aşamada ise bu bilgiler veri tabanımıza işleniyor. Veri tabanımızda ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Hangi bölgelerde daha çok yardıma ihtiyaç var, çocuklar eğitim alıyor mu, hangi tür hastalıklar var, tedavi oluyorlar mı bunlar tespit edilerek gerekli girişimleri yapıyoruz. Şuanda veri tabanımızda 10 bin kayıtlı ailelerimiz var.

800 YETİME BAKIYORUZ

Bildiğim kadarıyla Gaziantep’te çok ciddi anlamda yetim çalışması yapıyorsunuz. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

Bilgi havuzumuzdan önce yetim aileleri tespit ediyoruz. Daha sonra yetimlerimizin evlerini ziyaret ediyoruz. Yetimlere yapacağımız en büyük destek eğitimdir. Bir proje hazırlayarak yaklaşık 800 yetimin eğitimine başladık. Yetimlerimize Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 okul tahsis edildi. Kırtasiye ve ulaşım masrafları karşılandı. Her ay yetim ailelerine gıda paketi dağıtıyoruz ve nakit yardımı yapıyoruz. Her bayram tüm yetimlerimize elbise dağıtımı yapıyoruz. Bedensel engelli olan ve tedaviye muhtaç olan yetimlere yardımlarımızı sürüyoruz.

Sağlık alanında yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Sağlık alanında 3 yıl önce burada bir eczane açıldı. Burada Suriyelilere bedava ilaç dağıtımı yapıyoruz. Özellikle Suriye’den yeni gelen kardeşlerimize buradan destek olmaya çalışıyoruz. Bir sağlık merkezimiz var. 25 yataklı bir merkez burası. Ameliyat öncesi pansuman ve gerekli bakımlar burada yapılıyor. Merkezimizde bir de dâhiliye doktorumuz bulunuyor. Haftada bir gün göz doktorları merkezimizi ziyaret ederek sağlık taraması yapıyorlar.

TÜRKİYE HALKI BİZİ ÇOK İYİ KARŞILADI

Gaziantep halkı sizi nasıl karşıladı. Halktan olumlu veya olumsuz tepkiler alıyor musunuz?

Bazı münferit olaylar olsa da genel olarak çok iyi karşıladılar. Benim bildiğim yüzlerce Suriyeli aileye komşularından destek geldi. Onlara beyaz eşyalarına kadar verdiler. Buradaki insanlar zaten bunu görüyorlar. Diğer ülkelerdeki kardeşlerimizi de görüyorlar. Ürdün olsun Lübnan olsun buradaki kardeşlerimizin durumu gözler önünde. Lübnan’da sokakta doğum yapan Suriyeli kadınlar oldu, hastaneye alınmadılar. Türkiye’de Suriyeli kardeşlerimize özellikle de sağlık alanında müthiş hizmetler veriliyor. Eğitim alanında durum aynı. Suriyelilerin burada serbestçe, emniyet içinde dolaşmaları çok büyük bir nimet. Buradaki yardımları başka ülkelerle kıyaslarsak çok büyük farklar var. Bundan dolayı Türk halkına ve hükümetine çok teşekkür ediyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sahabeler Mekke’den Medine’ye hicret ettiklerinde oradaki Ensar onları çok iyi karşıladı. Kimisi malının yarısını vermeyi, kimisi evinin birisini vermeyi hatta hanımının birini vermeyi bile teklif edenler oldu. Ama muhacirler onlara teşekkür ederek bize çarşıyı gösterin dediler. Bizim Türkiye hükümetinden isteğimiz Suriyelilerin çalışmasının önündeki engelleri kaldırarak bize çarşıyı göstermeleridir.