Türk ve Suriyeli Kadın Derneklerinde Güç Birliği

0
217

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in düzenlediği toplantıda Suriyeli 13 yetim ve kadın derneği ortak faaliyetler yürütülmesi konusunda mutabakata vardı.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER)’in 20 Kasım Pazartesi günü Mozaik Kadın ve Aile Derneğinde düzenlediği kahvaltı programına Akadder, Mozaikder, Şam Hayat Derneği, Belkıs Kadın Derneği, Ufuk Yetim Derneği, Şam Yetim Derneği, Bünyan Derneği, Suriyeli Kadınlar Birliği Derneği, Ömür Boyu İletişim Derneği, Nisau Elgad Derneği, Sevaed Vatan Derneği, Ezharu Elşam Derneği ve Geleceğin Kadınları Derneği yöneticileri katıldı.

Toplantında bir konuşma yapan Akadder Başkanı Rabia Aldemir derneklerin karınca kararınca kendi çabalarıyla faaliyetler yürüttüğünü belirterek; “Herkes kendi çapında bir şeyler yapıyor. Bu iyilikleri bir çatı altında toplayalım, birlik olalım. Savaşın durumu belli değil. Yakın bir zamanda bitebilir de uzayabilir de. Sizin çocuklarınız burada büyüyor. Hiç gitmeyecekmiş gibi bu tür çalışmaların içinde olmalıyız. Yarın gidecekmiş gibi de ümit var olmalısınız” dedi.

Konuşmanın ardından Dernekler kendilerini ve faaliyetlerini tanıttı. Ardından birlikte yapılacak çalışmalar, çocuklara ve kadınlara dönük ne tür faaliyetler yapılabileceği, kadınlara meslek kursları, yetim çocuklara eğitim, dul kadın ve çocuklara yönelik mesleki eğitimler, derneklerin faaliyetlerini iş birliği içinde yürütmesi ve birbirlerinin tecrübelerinden faydalanarak eksiklerin giderilmesinin önemi üzerinde duruldu.

Dernekler kendi aralarında ortak bir girişim gurubu oluşturarak ayda bir toplanılması, ayda bir kültür buluşması düzenlenmesi ve yılda bir kermes yapılması konusunda fikir birliğine vardırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz