Türk Kızılayı, Türk-Arap STK’ları Çalıştayı Düzenledi

0
180

Kızılay, Türk ve Arap STK’ları Buluşması düzenledi. Çalıştaya davet edilen Anadolu Platformu’nu Başkan Turgay Aldemir temsil etti.

Türk Kızılayı tarafından organize edilen ve “Birlikte Daha Çok Başarıya” sloganıyla düzenlenen Türk ve Arap Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı İstanbul’da gerçekleşti.

İHH, Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, İnsan Vakfı, Deniz Feneri Derneği ve Anadolu Platformu’nun davet edildiği çalıştayda önemli Arap STK’ları da yer aldı.

İhtiyaç sahiplerine daha çok ve etkili yardımın ortaya konulduğu çalıştayda bir araya gelen Türk ve Arap STK’larına Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ev sahipliği yaptı.

İş birliğinin önemine vurgu yapılan çalıştayda Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de bir konuşma yaptı.

Aldemir, konuşmasına "Bizler bir aileyiz. Yüz yıldır birbirinden kopuk, bir sürgün yaşıyorduk." sözleriyle başlayarak birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle:

Hz. Resulullah diyor ki: 'Şarkta bir insanın ayağına diken batsa garptaki onu hissetmiyorsa gerçekten iman etmiş olamaz’. Bunu hissedebilmek için birbirimizden haberdar olmamız lazım.

İçinden geçtiğimiz bu modern zaman da ‘ateş düştüğü yeri yakar’ denildi ama bizim inandığımız değerler dünyanın neresine bir ateş düşse, biz onu yüreğimizde hissetmiyorsak gerçekten iman etmiş olamayız.

İslam dünyasındaki sivil toplum örgütleri olarak bir zihniyet dönüşümünü tetiklememiz gerekir. Alimlerimizin, entelektüellerimizin, akademisyenlerimizin ve gönül insanlarımızın daha fazla bu konulara dair çalışma yapmaları gerekir.

Biz 15 Temmuz’da birçok bölgede yaşanılan bir fiili işgal yaşadık ve bunu bertaraf ettik ama İslam dünyasının birçok yeri işgal altına. Bunu yenebiliriz ama daha büyük bir işgal kültürel ve fikri işgaldir. Kültürel işgali bertaraf edecek çalışmalar yapmamız gerekir. Bunun için ihtiyaçlar ve imkanları değerlerimiz ekseninde buluşturarak farkındalıklar ortaya çıkartmak gerekiyor.

.

.