‘Türk-Arap İlişkileri Konferansı’ Kuveyt’te Yapıldı

0
199

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve yazar Hüseyin Özhazar’ın da katıldığı “Türk-Arap İlişkileri Konferansı” Kuveyt’te yapıldı.

Türkiye ile Arap ülkeleri arasında her alanda ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 17-18 Mayıs tarihlerinde Kuveyt’te “Türk-Arap İlişkileri Konferansı” düzenlendi.

Konferansın açılışına ev sahibi olarak Kuveyt Devlet Bakanı el-Mubarek es-Sabah, konferansın genel koordinatörü milletvekili Nayef el-Murdas, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, yazar Hüseyin Özhazar ve birçok isim katıldı.

Konferansta söz alan ve Türkiye’nin Müslüman ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını dile getiren Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer, bölgenin karşı karşıya olduğu tüm sorunlara çözüm aranması gerektiğinin altını çizdi.

İki gün süren ve ana temasını “ekonomi, dil ve hayır işleri” konularının oluşturduğu konferansta Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve yazar Hüseyin Özhazar da birer sunum yaptı.

Turgay Aldemir, “Ortak Tehditler ve Ortak Gelecek” başlıklı sunumunda İslam dünyasına yönelik tehditlerden ve çözüm önerilerinden bahsederken; “Tarihi Perspektiften Türk-Arap İlişkilerinin Geleceği” başlıklı sunum yapan Özhazar ise Türk-Arap ilişkilerinin tarihi seyri üzerine bir sunum gerçekleştirdi.  

Konferansa katılanlar Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki bağların güçlendirilmesi üzerinde durdu.

“Türk-Arap İlişkileri Konferansı”nın her yıl Arap ülkeleri arasında dönüşümlü olarak düzenlenmesini isteyen katılımcılar, gelecek konferansın Türkiye'de düzenlenmesi önerisinde bulundu.