Turgay Aldemir'le Libya İzlenimleri

0
Turgay Aldemir'le Libya İzlenimleri

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu üyeleri ile bir araya gelerek Libya izlenimlerini anlattı.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda yapılan toplantıda, Ulustan Ümmete Gezi Grubu ile 29 Mart’ta başlayan ve 5 gün süren Libya izlenimlerine daha önce yaptıkları Tunus gezisinden bahsederek başladı. Libya’nın geçmişi, bugünü ile ilgili kısa bilgiler veren Aldemir, ülkede iki kişinin Libya tarihine çok derin izler bıraktığını vurgulayarak bu kişilerin ilkinin Ömer Muhtar diğerinin ise Muammer Kaddafi olduğunu söyledi.

Aldemir, gittikleri ülkelerde yitik olan bütünün parçalarını buldukları hissine kapıldıklarını ve 100 yıllık öfke patlamasının bu devrimleri getirdiğini anlattı. Libya’nın, Libyalıların bile beklemediği bir devrimin şaşkınlığı, heyecanı ve ne yapacağını bilememenin kararsızlık ve endişesi ile diğer Müslüman coğrafyaların ve bilhassa Türkiye’nin tecrübelerine ihtiyacı olduğunu dile getiren Aldemir, birçok ülke gibi Libya’nın da ülkemize farklı bir önem atfettiğini söyledi.

Libya’da Kaddafi’nin ilginç, tuhaf, komik, anlaşılmaz ve bir o kadar da zalim uygulamalarının 42 yıla damga vurduğunu söyleyen ve buraların tekrar “Dâr’us-Selam” olması için daha aktif olmamız gerektiğini, devrimden devlete geçmenin çok zor olduğunu ve adalet olmadan barış olmayacağı tespitinde bulunan Aldemir’in konuşmasının satır başları şöyle:

– Hz. Osman zamanında İslam toprağı olan Libya, Osmanlının ileri karakoluydu. Ülkenin yarısının birkaç nesil öncesi Türk. Ama dillerini konuşmadıklarından unutmuşlar.

– 1911’de İtalyanların sabah gidip bir günde halledeceklerini düşündükleri işgal, Ömer Muhtar’ın önderliğinde 20 yıl sürdü. Ömer Muhtar çok önemli bir figür… Kaddafi her hafta filmini televizyonda mutlaka izletiyormuş.

– Kaddafi ülkenin liderliğini 27 yaşında aldı ve 42 yıl sürdürdü. Çok ilginç ve kendine has uygulamalar yapmış. Ülkede şehir kültürü ve belediye diye bir şey yok. Bir yerde olan uygulama diğerinde olmayabiliyor. Bir şehrin elektriği 6 ay keyfi olarak kesilebiliyor. 17 yıl hiç mahkemeye çıkmadan hapis yatabiliyorsunuz.

– Libya coğrafi olarak Türkiye’nin 3 katı büyüklükte ama yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip. Libya halkı ikramı seven, onurlu, temiz bir halk.

– Ülke 3 bölgeden ve 22 şehirden oluşuyor. Nüfusun yarısı Trablusgarp ve Bingazi’de yaşıyor.

– Libya, aşiretlerden oluşuyor. 130 küsûr aşiret var.15 büyük aşiret etkin durumda.

– Ülkenin çoğu çöl ama 50 metreden su çıkan mümbit toprakları var.

– Günlük petrol geliri 200 milyon dolar! Kaddafi herkese iyi bir maaş bağlamış ve herkesi tembelliğe, miskinliğe alıştırmış ve Mısırlıları, Çad’lıları çalıştırmış.

– Libya’da kimi çevirip sorsanız mutlaka 10–20 yıl içerde yatmıştır. Kaddafi’nin 1996’da 2500 kişiyi kurşuna dizerek öldürmesi örneği gibi keyfî uygulamaları insanları çok etkilemekle beraber halkın safiyetini ve dindarlığını yitirmemiş olması mutluluk verici… Ülkede 1 milyon hafızdan bahsediliyor. Oruç tutmayan kimse yok!

– Devrimle ilgili ülkemizde ve dünyada çok yorum, manipülasyon yapılıyor. Ancak Libya’da hangi düşünceden insanla konuştuysak hepsi şunu söylüyordu: “Libya’daki devrim, bir NATO devrimi değil!”

– Türkiye’yi ve Türk dizilerini yakından takip ediyorlar. Türkiye’yle çalışmak ve tecrübelerimizden yararlanmak istiyorlar.

– Kaddafi devrinde tüm ülke yeşile boyandığından İslam dünyasında yeşilin sevilmediği tek yer Libya olsa gerek. Kaddafi’yi hatırlatan her şeyi yıkmışlar. Sarayını sadece camisi kalacak şekilde yıkmışlar.

– Oradaki büyükelçilerimiz süreci çok iyi anlamışlar ve sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar.

– Şu anki meclis başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı.

– Devrim sürecinde 72 bin kişi katledilmiş. Toplarla, tanklarla kalabalıklar ezilmiş.