Ana Sayfa Kuruluşlar Turgay Aldemir, Ülfet Der’in Konuğu Oldu

Turgay Aldemir, Ülfet Der’in Konuğu Oldu

0
Turgay Aldemir, Ülfet Der’in Konuğu Oldu

Ülfet Derneği’nin konuğu olan Anadolu Platformu YK Başkanı Turgay Aldemir, “Dünyadaki Yeni Durum ve Türkiye Perspektifinden Anadolu Platformu” başlıklı bir hasbihal gerçekleştirdi.

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Anadolu Platformu YK Başkanı Turgay Aldemir'in konuşmacı olduğu "Dünyadaki Yeni Durum ve Türkiye Perspektifinden Anadolu Platformu" başlıklı bir hasbihal programı gerçekleştirdi.

5 Ocak günü gerçekleşen Hasbihal Programına Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar başta olmak üzere Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi yetkilileri, Öğretmen Komisyonu üyeleri ve çeşitli komisyonlara üye ve gönüllülerden oluşan yoğun bir katılım oldu.

Eğitimci Halit Kolan'ın yaptığı Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle Anadolu Platformu'nun kurucularından Merhum Davut Özgül'ü anlatan bir sinevizyon izlendi.

Salonda duygu dolu anlar yaşanmasına sebep olan sinevizyonun akabinde "Dünyadaki Yeni Durum ve Türkiye Perspektifinden Anadolu Platformu" başlıklı sunumunu yapmak üzere Anadolu Platformu YK Başkanı Turgay Aldemir kürsüye davet edildi.

Konuşmasının başında merhum Davut Özgül ile ilgili yaşadıkları ve şahit oldukları bazı anektodları paylaşan Turgay Aldemir, Davut Özgül'ün örnek kişiliğinden bahsederek; onun, Müslümanların derdiyle dertlenen, dertlerini çözmek için can atan birisi olduğunu belirtip geride kalanlara yol çizen bir öğretmen olduğunu vurguladı.

Sunumunun devamında, insanlığın içerisinde bulunduğu özgürlük ve adalet krizine değinen Aldemir, “varolan konjonktürde başaramadığımız şey kendimiz olmaktır.” dedi.

“Meselelere tarih perspektifinden bakamadığımız için paramparça olduk ve bu sebeptendir ki başkalarının kültür havzalarında varolmaya çalışan bir trajedinin içine girdik" diyen Aldemir, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Problemlerimiz yüzünden ne kendimizi muhasebe edebildik ne de bu yaşanmışlık içinde tarihi bir perspektiften meselelerimizi yorumlayabildik. Şu an teşekküllü bir yapıya sahip olarak İslam Bakanlığı olan tek ülke maalesef İngiltere'dir. Özgürlüğümüz örgütlülüğümüze  bağlıdır ama bu kuru bir örgütlülük anlayışı olmamalıdır. Eğitim, kültür, sanat, sinema, mimari vs. gibi birçok alanda yeniden evrensel İslam fikrinin örgütlenmesi lazım.”

Her imkân bir imtihandır

Eklentik ve parçacı yaklaşımlarla mevcut küresel ifsadın önlenemeyeceğini vurgulayan Aldemir, Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılan yardımların içerisinde, eğitime ayrılan payın hiç olmadığını söyleyerek; “bunları kafa yorarak çözmeliyiz, sağlam müfredat çalışmaları yapmalıyız, insana yatırımlarımızı sürdürmeliyiz. İslam coğrafyalarında yaşanan buhran, bizim zihin yapılarımızı değiştirdiğimiz ölçüde yok olacaktır.

Okumalarımızı sürdürmeliyiz, zira kitapsız bir toplum ıslah olamaz. Her imkân bir imtihandır. Sorunları, onları var eden kafa yapısıyla ele alamayız. Yeniden özgürce okumalar yaparak meselelerimizi çözmeliyiz. Başkalarının bilinç düzeyleri ile düşünmeyelim. İktisadi tevhid olmadan ilahi tevhidi hayata hakim kılamayız, kavramlarımızı güncelleyerek revize etmeliyiz. Yapay sınırlara takılmamalıyız. Bizler İslam dünyası olarak büyük bir aileyiz, devletin sivilleşmeye çalıştığı bir dönemde, sivil toplum örgütlerinin devletleşmeye gayret göstermesi olumsuz bir durumdur. Sorunlarımızı inanarak, istikametimizi Rabbimize göre çizmiş, kardeşliğimizi pekiştirmiş olarak çözebiliriz.” dedi.

Peygamber (Sav)'in hayatından örneklerle sunumunu zenginleştiren Aldemir, “hikayemizi yeniden beraberce yazmalıyız” deyip farklı konulara da değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Turgay Aldemir'in konuşmasından sonra soru-cevap kısmına geçildi. Katılımcılar gündeme dair ve sunumla ilgili çeşitli sorular sordular.