Turgay Aldemir Tazminat Davasını ve Son Operasyonları Değerlendirdi

0
184

Turgay Aldemir F. Gülen’in kendisine karşı açtığı tazminat davasını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir Yeni Akit Gazetesinde yayınlan röportajından dolayı Fethullah Gülen tarafından 50 bin TL’lik tazminat davasını açılmasını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. 13 Mart Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Genel Merkezinde yapılan toplantıya Aldemir’in avukatı Hakan Gencer, Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Ali Eminoğlu ve komisyon başkanları ile yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Toplumun Sağlıklı Düşünmesini Etkilemeye Dönük Uluslararası Bir Operasyon Yaşıyoruz

Aldemir ülkemizin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek başladığı insanların sağlıklı düşünmelerinin engellenmeye çalışıldığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ülkemiz ve İslam dünyası kritik bir dönemden geçerken hepimizin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerekiyor. Aklı, vicdanı, izanı korumak için hepimize daha ciddi bir sorumluluğun dönüştüğü bir süreç yaşıyoruz. Şu an yaşananlar toplumun her kesimini ilgilendiren bir durum adeta. Teşhir, kınama, komplolar, tuzak kurmalar ve bu vakalar gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında vicdan taşıyan her insanı yakından ilgilendiriyor ve rahatsız ediyor. Son derece sağlıksız bir durumla karşı karşıyayız. Toplumun sağlıklı düşünmesini etkilemeye dönük uluslararası bir operasyon yaşamaktayız. Bizlerin kamuoyuna mal olmuş, her boyutuyla tartışılan bir konu ile ilgili görüş beyan etmesi, fikirlerini paylaşması bu toplumda yaşayan sorumluluk sahibi her insan gibi vicdani sorumluluğumuzdur. Bunun için vicdanları kanatan, vicdanları yaralayan bu duruma karşı görüşlerimizi her daim kamuoyu ile paylaşıyoruz. Fetullah hoca ve onun camiası olarak addedilen grubun ülkemizin ve İslam dünyasının geleceğine dönük ortaya koyduğu insan idrakini aşan ve adeta bir kamikaze gibi toplumun değerlerine karşı giriştikleri vahim durumu tahlil eden, bu düşüncenin arka planını irdeleyen, bunun serencamını ortaya koyan bir tahlilden, bir yorumlamadan ibaret olan görüşlerimizin malesef dava konusu olması kamuoyunu da bizi de rahatsız etmiş durumda. Toplum artık bir şeyleri gördü. Bugüne kadar toplumun gözünden kaçırılarak yapılan işler artık gün ışığına yakalandı ve vicdanlarda sorgulanmaya başlandı. Bunun için bu millete bu hali reva görenlerin açıkta yakalanmasının bu milletin içerisinde yaşayan bizlerin de görüşlerini düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmamız kaçınılmazdı. İşte bu hali görenlerden biri olarak ben de birçok vicdan sahibi gibi toplumun vicdanını inciten, kanatan, yaralayan bu duruma karşı 10 Şubatta Akit Gazetesinin sorularını cevaplayarak fikirlerimi, düşüncelerimi siz değerli kamuoyu ile paylaştım. Ancak bu durum birilerini rahatsız etti. Ta Amerika’da bulunan hoca efendiyi rahatsız ettiği için Ada Hukuk Bürosu Fetullah Gülen’in avukatları aracılığıyla bir tazminat davası açılmış.

Bu Hareket Sürekli Güç Telakkisinden Kaynaklanan Bir Güç Zehirlenmesi Yaşıyor

Bu tazminat davasında geçen başlıkları tekrar kamuoyunun vicdanına değerlendirmesine sunuyorum: Birincisi bu hareketin sürekli güç telakkisinden kaynaklanan bir güç zehirlenmesi yaşadığını söylemiştim ve bunu tekrar söylemeye devam ediyorum. Ve bu güç arayışını bugün dünyanın süper gücü olan Amerika olduğu için orada olduğunu, oranın bedeninde varlığını sürdürdüğünü anlatmıştım. Bunu da gerekçelendirmiştim, az çok tarihi arka planı bilen herkes bunu görebilir.

Diğer taraftan bu ve bunun gibi grupların devletin kurumları içerisinde kendine çalışan yapılar oluşturmasının toplumu böleceğini anlatmıştım.

İslami cemaatlerin toplumun arınması, temizlenmesi için kurulduğunu ve varlık nedenlerinin bu olduğunu ama bunların topluma tuzak kurarak, şantaj yaparak, onların bir kısım hallerini, varsa bir takım günahlarını çekerek teşhir etmelerini bizzat İslam dini ile ve yeryüzünde var olan hiç bir dinle bağdaşmadığını ve bunun çok ciddi bir kırılma ve çürüme olduğunu anlatmıştım.

Diğer taraftan gündeme getirdiğim kaset, şantaj, tuzak kurmalarla ilgili aslında bu tuzun kokmasıdır demiştim. Yine gazeteci arkadaşın Numan Kurtulmuş’la ilgili sorduğu soruya binaen onunla ilgili görüşlerimi paylaşmışım.

İHH baskını ve operasyonlarla alakalı olarak yine aynı şekilde dünya mazlumlarına umut, yetimlerine aş olan, ekmek olan bu çalışmaların bu tür perdeleme ve manipülasyonlarla önlemeyeceğini kaldı ki yardımların bu operasyonlardan sonra yüzde yüz arttığına şahitlik etmekteyiz demiştim.

Bu hareketin ve bu tür hareketlerin içinde yaşadığı topluma kapalı oldukları için bir kısım ağa babalarının onlara telkinleri ile kendi toplumlarına operasyon yapmalarını bizzat biz ve içinde yaşadığımız bu toplumun kabul etmeyeceğini ve bu süreci işletirken de bizlerin şüpheli işlere girenleri halinin aslında topyekûn bir tövbeyi istiğfarla arınmadan geçtiğini, milletine ve yaratanına dönmekten geçtiğini belirtmiştim. Dinlemeler ile ilgili çok güzel bir paylaşım da olmuştu. Bizleri dinleyeceklerine Allah’ı dinleselerdi belki bu yanlışların içerisine düşmezlerdi.

Darbecilik Kapalı Yapıların İçerisinde Var Olan Bir Virüstür

Darbecilik 17 Aralıkla beraber yeninden ortaya çıkan açık toplum düşmanlarının ve kapalı yapıların içerisinde var olan bir virüstür. Bizler cemiyetler ve sivil toplum örgütleri olarak içinde yaşadığımız topluma açık ve içinde yaşadığımız toplumun vicdanı olmak durumundayız. Bunun için görüşlerimizi, fikirlerimizi ve düşüncelerimizi yargıçlar kullanarak engelleyemezsiniz. Bizler Devlet Güvenlik Mahkemelerini yargılanmış ve cezaevlerine de girmiş insanlarız. Onun için mahkemelerle fikirler engellenemez. Ama bugün kendileri diyor ki mahkemelerle dershaneler kapatılamaz. Fakat bakıyorsunuz ki bunun aynısını kendileri kullanıyorlar.

Yeni Bir Cemiyet, Cemaat, Sivil Toplum, Din Tartışmasının Başlaması Gerekiyor

Bu röportajımızın başlığında “cemaatlerle, dindarlarla diyalog kurmuyorlar” demiştik. Toplumun her kesimiyle, günahta önde gidenlerle bile diyalog kuruldu. Sayın Başbakanın eleştiriye kapalı dediği bu insanlar bizim en sivil eleştirimize dahi tahammülsüzlük gösterip bunu mahkemelere taşımış oldular. Önemli değil, bu ilk olmayacak son da olmayacak. Fakat son karar vericinin Rabbimiz olduğunu biliyoruz. Bu vesile ile yeni bir cemiyet, cemaat, sivil toplum, din tartışmasının başlaması gerekiyor. Çünkü bu tür hallere imrenenler var. Bunun için cemaatlerin bir şirket gibi iş takipçiliği yapmayı bırakarak yeniden milletin dini ile milletin değerleri ile buluşması için çaba sarf eden alanlara dönmesi lazım.

Bu aslında hakkı batıla karıştırarak gerçeği gizleme perdeleme operasyonudur. Ama aziz milletimiz bunu anlamıştır. Bu konuda vicdan sahibi insanların tarafsızlığı Cemil Meriç’in ifadesiyle tam anlamıyla ahlaksızlıktır. Bu konuda inancımızın ve düşüncemizin tarafında olalım çünkü bu yaşananlara karşı sorumluluk almamamız ahlaki bir çöküntü olacaktır. Bunun çözümü de her açıdan normalleşmedir, sivilleşmedir. Bu topraklarda 1100 yıldır var olan Müslümanların ve dolayısıyla diğer azınlıkların haklarını, hukuklarını gözeten bir anayasa ile milletimize karşı bu tür kalkışma içerisinde bulunan unsurları ile bertaraf etmiş oluruz.” dedi.

Konunun hukuki boyutunu da Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyetinden avukat Hakan Gencer değerlendirdi. Gencer böyle bir olayı tartışıyor olmamız üzücü bir durum diyerek başladığı konuşmasında; “Teknik olarak verebileceğim bilgi şu, kamuya mal olmuş kişiler Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakanları mahkemesinin prensipleri çerçevesinde eleştiriye katlanmaları gerekiyor. Başkanımızın yazısını defalarca okudum içerisinde bütünden ayrılmadığı müddetçe hiç bir hakaret ve saygısızlık içeren bir şey yok. Tamamen kendi görüşlerini akademik bir üslupla aktarmış. Turgay beyin eleştirileri bu üslupta olduğu için eleştirinin üzerine çıkmamıştır. Mahkemeye gereken cevaplar bu minvalde verilecektir. Yargılama devam etmektedir.” dedi.

Toplantı soru cevap kısmının ardından sona erdi.