Ana Sayfa Genel Turgay Aldemir Konferans Verdi

Turgay Aldemir Konferans Verdi

0
Turgay Aldemir Konferans Verdi

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir 17 Şubat Pazaretsi Günü Adana Ülfetder’de Konferans Verdi

Ülfet Derneği gönüllüleri 17 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in “Mücadele Geleneği ve Zamanın Ruhu” isimli programına katılım sağladı. Ülfet Derneği Konferans Salonunda düzenlenen program, Filistinli Hafız Hüsam ENNEFFAR’ ın tilavetiyle başladı. Ardından Turgay Aldemir’in “Mücadele Geleneği ve Zamanın Ruhu” isimli konferansı başladı.

Turgay Aldemir, Bizler bir derdi ve en önemlisi de buna yönelik çabası olanlar olarak buradayız” diyerek sözlerine başladı ve şöyle devam etti. “Bu bağlamda var olma mücadelesi veriyoruz. Var olmak için mücadele kaçınılmaz. Yoksa yok hükmündesinizdir. Bir şeyin kıymeti yokluğunda ortaya çıkan boşluktur, derler. Bu nedenle mücadelemiz bizler için çok önemli. Yokluğuna tahammülümüzün olamayacağı nihai şeydir mücadele. O nedenle elimizdekini kaybetmeden değerini bilebilmenin yoğun uğraşı ve arayışı içerisindeyiz. Bizleri ayakta tutanın da bu arayışımız olduğunun farkındayız. Bizleri ayakta tutan mücadelemizdir.

Aldemir, “Anadolu Platformu olarak değeri adalet öznesi insan olan bir mücadeleyi ortaya koymalıyız” dedi ve İbrahim Kalın’ın sözünü alıntılayarak konuşmasını sürdürdü: “Yaşayan ve derinliğini muhafaza eden gelenekler, bir köke yaslanırken aynı zamanda açık bir ufka da sahip olurlar der İbrahim Kalın. Bu çerçevede gelenek, geçmişin tekrarını değil bilakis sürekliliğini ifade etmektir. Mücadelenin gelenek hâline gelmesi ise önemli olmakla birlikte mücadelenin rutinleşmesi büyük bir tükeniştir. Boş vakitlerde mücadelesine yer verenler başarı kazanamaz. Arada sırada dükkanını açan adama hangi müşteri gelir. Yolunu şaşıran gelir. Sürekli izinli olan bir öğretmene hangi ebeveyn çocuğunu teslim eder. Esas olan, mücadelemizde ki devamlılıktır. Bir binada statik ne ise, arabada şase ne ise fikir ve düşüncede de edebiyat dil odur. Din dil ile başlar. Diliniz yoksa dininizi anlatamazsınız. Pazarı olmayan, iktisat teorisi olmayan bir İslam hayat bulabilir mi. Farklılıkları sürece katamayan bir İslam, Medine savunmasındaki hendek gibi bir projeyi nasıl ortaya çıkarabilirdi? Yaptıklarımızı küçük görmeden ancak kibrine de düşmeden daha fazla çaba içerisinde olmalıyız.

İcra Kurulu başkanı Aldemir’in sunumunu soru ve cevap faslı ile tamamlamasının ardından sözü Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü Üyesi ve Anadolu Platformu Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Tekin Başer aldı. Başer, Suriye’deki Anadolu Platformu’ nun yapmış olduğu eğitim, kültür, aile ve gençlik başlıklarından oluşan sosyal içerikli gelişmelerden örnekler vererek yapılan çalışmaları özetledi. Program, Anadolu Platformu tarafından Tire yayınlarından çıkan “Aile Olmak” isimli kitabın lansman ve imza töreni ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.