Ana Sayfa Manşet Haberi Turgay Aldemir İlim Hikmet Vakfı’na Konuk Oldu

Turgay Aldemir İlim Hikmet Vakfı’na Konuk Oldu

0
Turgay Aldemir İlim Hikmet Vakfı’na Konuk Oldu

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir Kayseri İlim Hikmet Vakfı Canlı Yayın Konuğu Oldu

Kayseri İlim Hikmet Vakfı’nın Instagram Canlı Yayınında yaptığı                 “Hikmet Buluşmaları” programının beşincisine Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir konuk oldu. Turgay Aldemir’in kendisini tanıtarak başladığı programın moderatörlüğünü Erdal Ergenç yaptı. Turgay Aldemir konuşmasında Pandemi süreciyle geçen Ramazan ayının değerlendirmesine şu sözleriyle başladı: “Her insan gibi bizlerde beşeriz. Olayın ilk anında bir tereddüt yaşadık kaygı ve korku fıtri, insani bir şeydir. Her canlı kaygı duyar, korkar ama insan akleden bir varlık olduğu için tarihte yaşanmışlıkları da önüne koyarak; o tarih felsefesiyle nasıl davranması gerektiğini öğrenir.” Kuranı kerimin peygamberlerin kıssalarıyla dolu olduğunu belirten Aldemir, kuranda kavimlerin hikayerinin yer edinmesini şu sözleriyle açıkladı:  “Kavimlerin hikayeleri, yaşadığı dönemde kriz yaşayanların  Allah’a karşı isyan edenlerin nasıl olduğunu, Allaha kulluk edenlerin de nasıl zorluklardan, darlıklardan sıyrılıp çıktığını bize anlatır.”

“Bu salgın süreciyle ilgili de insanlık tarihinde çok hadise olmuş. İnsan ilk fırsatta hemen onlara başvuruyor” diyen Aldemir, kriz dönemlerinde insanların neler yaptığına, kimlerin kazanıp kimlerin kaybettiğine dikkat çekerek; Anadolu Platformunun pandemi sürecinde neler yaptığını ifade etti. İlk olarak Anadolu Platformu yönetiminin toplandığını ve her birimin bu yeni sürece dahil olduğunu belirten Aldemir, “Sanal ortama geçip teşkilat çalışmalarımızı en az 3-5 katına çıkarmış olduk. Yaklaşık 40 günde toplanan icramız her hafta toplanıyor. Gençlerimiz yoğun bir çaba sarf ettiler. Üniversiteler kapanınca öğrenciler şehirlerine gittiler. Gittikleri yerde irtibat kurularak ders halkaları sanalda devam ediyor. Ortaöğretim sürece itikal etti” dedi. Anadolu Platformunun aile meselesini uzun süredir konuştuğunu belirten Aldemir, Virüs süreci öncesinde Aile Çalıştayının yapıldığını ve Aile Olmak kitabının yayımlandığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Evlerimiz adeta mescide döndü, topyekün bizim medresemiz oldu. İstişare alanımız, vakfımız,  derneğimiz oldu. Fakirle, fukarayla, zenginle, komşuyla, akrabayla,  unuttuğumuz insanlarla buluşma yerlerimize dönüştü. Kitaplarımızın sayfalarında; bedenen gidemediğimiz diyarlara, okuyarak adeta onların bize açtığı ufuklara,  geçmişe yolculuk ettik, geleceğe seyahate çıktık.”

Aldemir, vakıfların toplum vicdanı olduğunu söyleyerek yaralı insanı imar ettiğine şöyle dikkat çekti: “Açık yaralar hastanelerde iyileştirilir, devlet bu hizmeti verir.  Fakat sosyolojik ve psikolojik gönül yaralarının; insanın insanla, çevreyle,  doğayla, rabbiyle olan bir kısım arızalarının imar edildiği yer gönüllü kuruluşlar, Sivil Toplum Örgütleridir.  Aldemir sözlerini bitirirken “İyiliğin içinde örgütlü mücadelelerin içinde olunmalıdır.  STK’ların, vakıfların, cemmatlerin bir habitatı vardır, o habitat kötülüğe yer vermez. Oralarda iyiliği, adaleti merhameti çoğaltmamız gerekiyor.”

Canlı yayında gerçekleşen programın tamamını tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.