Ana Sayfa Kuruluşlar Turgay Aldemir: “Eğitim, kültür ve sanatta söyleyecek sözümüz olmalı”

Turgay Aldemir: “Eğitim, kültür ve sanatta söyleyecek sözümüz olmalı”

0
Turgay Aldemir: “Eğitim, kültür ve sanatta söyleyecek sözümüz olmalı”

Ülfet Derneği Öğretmenler Komisyonu, “Bilgi ve Bilinç” kitabını kritik etmek üzere Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’i ağırladı.

Kaleme aldığı "Bilgi ve Bilinç" adlı kitabının kritiğinin yapıldığı programa konuşmacı olarak katılmak üzere 11 Aralık Perşembe günü Adana'ya gelen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir'in ilk durağı Adana Valiliği oldu.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar ve Ülfet Derneği Yön. Kur. üyesi Dr. Ramazan Yıldız ile Adana Valisi Mustafa Büyük'ü makamında ziyaret eden Aldemir, Anadolu Platformu'nun ülke çapında gerçekleştirdiği organizasyonlardan ve yaptığı çalışmalardan bahsetti. Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Vali Mustafa Büyük, gelecek jenerasyonlar için yapılan bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Akşam saatlerinde Ülfet Derneği Genel Merkezi'nde gerçekleşen kitap kritiğine Turgay Aldemir'in yanısıra Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, Öğretmenler Komisyonu Başkanı Resul Yüceli, dernek yönetim kurulu üyeleri, Anadolu Öğrenci Birliği Akdeniz Bölge Sorumlusu Yakup Kölay ve yaklaşık 70 eğitimci ve davetli katıldı.

Eğitimci Halit Kolan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Ülfet Derneği Öğretmenler Komisyonu Başkanı Resul Yüceli'nin selamlama konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasına, katılımcılara davetlerine icabet ettiklerinden ötürü teşekkür ederek başlayan Yüceli; öğretmenliğin önderlikle olan bağını vurulayarak, beraberce, ortak akılla ve bilinçli hareket ettiğimiz sürece toplumu bizler dönüştüreceğiz dedi. Ardından Turgay Aldemir'in özgeçmişi okundu.

Kürsüye davet edilen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir önemli açıklamalar yaptı. Aldemir, “ülkemizde ve çevremizde olup bitenlere kayıtsız kalamayız, günümüzde yaşadıklarımız bir insanlık yüzleşmesi ve adalet buluşmasıdır, bu ülkenin kavramsal dünyasını ve zihinsel yapısını düzeltecek olanlar öğretmenlerdir, duygularımızı bilgiye ve bilince dönüştürmeliyiz ki kendi gerçeklerimizle yüzleşebilelim.” Dedi.

"Devletle milletin omuzları artık birbirine temas eder hale geldi"

Konuşmasında sık sık yeni Türkiye vurgusunu yapan Aldemir, 28 Şubat sürecinde bizzat yaşadığı olaylardan da örnekler vererek şunları söyledi; "Çektiğimiz hasret hızla bir buluşmaya dönüşüyor, hepimiz bu süreçte kendi kişilik ve sorumluluklarımızla ilgili muhasebe yapmalıyız, duygusal davranmamalıyız, geleceğe sağlam bakmalıyız bunun için de bir tasavvurumuzun olması gerekir, kurumsal olarak bizler siyasallaşmadık varolan gerçek siyasetin bu ocaklara yakınlaşmasıdırç. Devletle milletin omuzları artık birbirine temas eder hale geldi, tektipçi anlayışı bırakmadan birşeyleri değiştiremeyiz. Artık yeni bir sürece girdik ve herşeyi tartışıp konuşabiliyoruz. Bizler inandığımız değerlerden ötürü her türlü ötekileştirmeyi yaşadık ancak artık birtakım şeyler görüyoruz ki değişiyor” açıklamasında bulundu.

"Bizler bu dünyaya ait değiliz ama bu dünyada yapacak çok işimiz var"

Eğitim, sanat, kültür, mimari alanlarında da söyleyecek sözümüz olmalı diyen Aldemir, "Hakka dayanmayan güç bizi zehirler, dilimizi güncellemeliyiz, kavramlarımızı yeniden tanımlamalıyız, eğitimcilerimizin gençlerimizin zihnini arındırması gerekiyor, bunu yaptığımız zaman mekanlarımız anlam kazanır, yüz yıl önce ertelediğimiz her sorun şu an önümüzde duruyor ve taih yeni bir fırsat getirdi bu fırsatta eğitimcilerimize düşüyor, yeni bir anlam dünyası ve değerler silsilesi tasavvur etmemiz gerekiyor, her birimizin gençliğe dair bir çabasının olması gerekiyor yoksa büyük bir ahlaki kırılma yaşayacağız, kendi insanlığımızı onarmamız bizleri ortalamanın üzerine çıkaracaktır, mekanlarımız kutsal yerler değildir ama onların kıymetini bilelim, hiçbir mekan içindekilerden daha değerli değildir, Allah'ın vahyi değiştirici, dönüştürücü ve devrimcidir, Ulustan Ümmet'e doğru yol alırken olaylara sorumluluk bilinciyle bakmamız gerekiyor, eğitim paradigmamızın değerlerimizle buluşur hale gelmesi gereklidir" diyerek sözlerini tamamladı.

Programın bitiminin ardından soru cevap kısmına geçildi ve Turgay Aldemir, dinleyicilerden gelen soruları samimi bir üslupla cevaplandırdı. Akabinde kitaplarını imzalayan Aldemir, davetlilerle hasbihalde bulundu.