Turgay Aldemir Diriliş Postasına Gündemi Değerlendirdi

0
222

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili Diriliş Postası’na değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Platformu Başkanı Aldemir, PKK’nın Kürt halkı için dillendirmiş olduğu özgürlüklerin tamamının bugün verildiğini ancak örgütün daha önceki eylemlere yeltendiğini söyledi. Aldemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtler için önemli adımları atan lider olduğunu kaydetti.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Kürt tarihinde Recep Tayyip Erdoğan kadar Kürt sorununu sahiplenen ve bu sorunun çözümü için tarihte görülmemiş önemli ve samimi adımlar atan başka bir lider olmamıştır” dedi. Aldemir, buna rağmen Kürtleri temsil ettiğini söyleyen odakların Kobani üzerinden Erdoğan’ı IŞİD ile aynı kareye sokmaya çalıştığını kaydetti.

Aldemir, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili Diriliş Postası’na değerlendirmelerde bulundu. PKK’nin 1990’larda Kürt halkı için dillendirmiş olduğu özgürlüklerin tamamının bugün verildiğini, ancak buna rağmen PKK’nın o günün şartlarında yapmış olduğu eylemlerin aynısına yeltendiğini dile getirdi. Sürdürülebilir bir barış ortamı için, güvenlik ortamının devlet tarafından tesis edilmesi gerektiğine dikkat çeken Aldemir, “Bu konuda barışın şartı terör örgütünün silahları bırakmasıdır. Silahların bırakıldığı andan itibaren ancak süreç çözüm yoluna girmiş demektir” ifadelerini kullandı. PKK’nın özellikle de son dönemlerde kullanmış olduğu Marksist jargonun muhafazakâr olan Kürt halkını ciddi manada tedirgin ettiğini söyleyen Aldemir, “Oysa en azılı bir PKK’lının bir kuşak öncesi İslam’ın yaşandığı bir evde doğmuştur. PKK’nın İslam’a karşı bu tutum ve davranışı anlaşılabilir bir durum değildir” dedi. Aldemir, “7 Haziran genel seçimlerinden sonra HDP’ye oy verenlerin hain, MHP’ye oy verenlerinde “bizden” kabul edilme aylayışının İslam’la bağdaşır hiçbir tarafının olmadığını, bu topraklarda kardeşliği yeniden inşa ve ihya etmenin Kürtlerin ve Türklerin beraberliğinden geçtiğini söyledi. Aldemir sözlerine şöyle devam etti: “Bu kadim coğrafyada ulus devlet kurulması sürecinde zaten ciddi bir kırılma yaşanmıştır. Bu kırılma kısa zamanda tedavi olamaz. Yeni dönem, halkların yeniden kültürel yüzleşme dönemidir. Hep ‘Kürtler ümmet olsun’ diyoruz. Oysa Türklerin de Arapların da ümmet olması lazım.”

Aklıselim Planları Bozar

Batının son zamanlarda bu coğrafyada Şiilik ve Selefilik üzerinden büyük bir proje yürüttüğüne, bu projeyi bozacak olanın da aklıselim damar olduğuna işaret eden Aldemir, “Bu olgu ümmetin ana damarıdır. Bu damarın tarih sahnesinde çekilmesi, birçok nümayiş hareketlerin yaşanması ile beraber adeta emperyalistlere gün doğmuştur. Şimdi bu topraklarda yeniden bu damar üzerinden büyük bir medeniyet inşa etmeliyiz. Bu medeniyet, öncelikle büyük orduları değil, büyük mektepleri kurmakla mükelleftir. Ancak şu ana kadar maalesef bu konuda ciddi bir yol almış değiliz. Bu dönemde özellikle Kürtlerle ilgili eğitim ve kültürel çalışmaların hızla yapılması gerekmekteydi. Şu anda hala Kürtlerin kadim tarihlerini anlatan çalışmalar batının ifsat merkezlerine terkedilmiştir” diye konuştu.

Şu anda yaşanılanların 1. Dünya savaşının ikinci rövanşı olduğunu ifade eden Turgay Aldemir, “Biz birinciyi kaybettik ama ikinciyi kazanacağız. Bunun içinde bu coğrafyada ayrışmalara ve ötekileştirmeye asla izin vermemeliyiz. Bu birlikteliği sanatsal, sosyal ve kültürel, çalışmalarla beslemeliyiz” ifadesini kullandı.