Turgay Aldemir AA' ya Konuştu

0
177

“Paketi Sivilleşmenin İleri Bir Adımı Olarak Görüyoruz”

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Aldemir: “Paketi Sivilleşmenin İleri Bir Adımı Olarak Görüyoruz”

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini sivilleşmenin ileri bir adımı olarak gördüklerini söyledi.

Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, paketin algılara hitap ettiğini, çok köklü değişiklik olmamasına rağmen “yetmez ama evet” dediklerini belirtti.

Eski Türkiye’nin birçok paradigmasının değiştiğine vurgu yapan Aldemir, şöyle devam etti:

“Bu çok önemli, bunlar sesiz, halkın içinden gelen talepleri yönlendiren devrimlerdir. Paketi sivilleşmenin ileri bir adımı olarak görüyoruz. Sosyal bakışı ciddi anlamda desteklemiştir. Dünyanın ilerisinde bir adımla karşı karşıyayız. Toplumsal ilerlemeyi istemeyenler var. Bundan rahatsız olanlar var. Daha iyisi için kamuoyu gerekiyor. Kamu vicdanını temsil eden sivil toplum örgütleri taleplerini şiddete buluşmadan dillendirmeli, bunlar kanun koyucu hükümetler tarafından da dikkate alınmalıdır. Bundan sonra iş sivil topluma düşüyor. Milletin değerlerini dillendirmeli ve her şey devlete bırakılmamalı, ondan beklenmemelidir. Herkesin üzerinde ittifak ettiği kamu vicdanı dikkate alındı.”

Çok dilli, çok kültürlü, çok dinli ve insanların özgürce yaşadığı bir Türkiye’ye doğru ileri bir adım atıldığının altını çizen Aldemir, ana dilde eğitim için de adım atıldığını, Doğu ve Güneydoğu’da barış süreciyle ilgili iyimser bir havanın estiğini ifade etti.

“Fakat yöneticilerin insafına bırakılmayacak yasal değişiklikler gerekiyor” diyen Aldemir, baskı dönemlerini temsil eden örgütsel yapılardan halkın koparak sivilleşmesi için rahatlamanın sağlanması gerektiğini anlattı.

Siyasi partiler yasasıyla alakalı ortaya konulan adımların ikiyüzlülüğü ortadan kaldıracağını savunan Aldemir, şunları söyledi:

“İfade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, inançların serbestçe ifade edilmesi ve siyasi partilerin de bunu devlet yönetimine taşıması son derece önemlidir. Özellikle kılık kıyafet, başörtüsü, azınlıklar gibi meselelerde atılan adımlar önemli ancak sınırlama getirilmiş olması…. Kısıtlama getirilen alanlarda olanların inançlarını gizleyerek var olmaları bu çağda devlet adına, millet adına ayıptır. Herkes düşüncesini diğerine empoze etmeden ortaya koyabilmelidir. Aksi takdirde gizli bir kimlik taşıma insanın varoluşuyla çelişen kırılmadır.”

“Pakette 28 Şubat’ın da Olmasını Bekliyorduk”

Pakette 28 Şubat ve 12 Eylül davalarına dönük iadeyi itibarın da olmasını beklediklerini söyleyen Aldemir, şunları kaydetti:

 “Şu anda 28 Şubat’tan dolayı çok ciddi mağduriyetler var. Arkadaşlarım cezaevinde yatıyor. 26 arkadaşımla bu şehirde 2000 yılında gözaltına alınarak yargılandık. Yargılama 3 defa beraatla sonuçlandı. Bunun sonunda her defasında oligarşik yargı geri çevirerek cezalandırılmamızı istedi. En son 6 ay önce beraat ettik. Özellikle 28 Şubat’la ilgili suçluların cezalandırılmasının da pakette olmasını istiyoruz. Biz evimizin içindeki sosyal, kültürel azınlıklar meselesini çözemezsek başkaları evimizin içini karıştırmaya devam eder. Bu anlamda Alevi meselesinde de adımlar artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.”

AA Gaziantep