Ana Sayfa Genel TÜM VİCDAN SAHİBİ İNSANLARA VE DEVLETLERE ÇAĞRI:

TÜM VİCDAN SAHİBİ İNSANLARA VE DEVLETLERE ÇAĞRI:

0
TÜM VİCDAN SAHİBİ İNSANLARA VE DEVLETLERE ÇAĞRI:

TÜM VİCDAN SAHİBİ İNSANLARA VE DEVLETLERE ÇAĞRI:

YETER ARTIK! BU HAYASIZ ZULMÜ DURDURUN!

İsrail 1948’den beri yapageldiklerini bugün de yapmaya devam ediyor. Saldırılar ilk kez yaşanmıyor. Bundan sonra da yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor. Her yıl özellikle Ramazan ayında yoğunlaşan saldırı ve zulümler, Filistin halkı nezdinde bütün dünya Müslümanlarına verilmiş bir gözdağıdır.

Bu saldırılar karşısında duyarlık serdedilmesi gerekli ve önemlidir. Ancak hamasi söylemler ve duygusal yaklaşımlarla sorunun çözülmeyeceği, devam eden zulmün sona ermeyeceği bilinmelidir.  Yıllardır devam eden zulüm ve haksızlıklar ortada iken, devletlerin, resmi ya da sivil kurumların kamuoyunun öfkesini yatıştırmaya dönük geleneksel tepkileri, hiçbir caydırıcılığa sahip olmadığı gibi İsrail terörünün devamına cesaret vermektedir. Artık bilinçli, etkili, caydırıcı ve vicdanlara su serpen adımlara ihtiyaç var. Bunların gerçekleştirilmesi ise bireysel tutumların ötesinde adımların atılmasını gerekli kılıyor.

İsrail zulmü, sadece Filistin’in ve Müslümanların sorunu olmaktan çıkmıştır. Bundan dolayıdır ki bütün dünya halkları İsrail’i şiddet, sömürü, ihanet ve zulüm ile anmakta, Filistin’e de merhamet ve adalet zemininde sahip çıkmaktadır. Dünya milletlerini ve ideolojik gözle bakmayan vicdan sahibi bütün kurumları ve yönetimleri buluşturan bu sağduyu, Filistin sorununun çözülmesi için de en büyük imkanımızdır.

Başta Türkiye olmak üzere, Müslüman devletler, dünya halklarının ve sağduyulu yönetimlerin harekete geçmelerini ve ortak bir irade göstermelerini sağlayacak şekilde adımlar atmalıdırlar. Siyasi, ekonomik, askeri, kültürel, sportif vb. bütün seçenekler İsrail zulmüne mani olmak üzere gündeme alınmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı, olaylar bittikten ve saldırılar amacına ulaştıktan sonra göstermelik kınama mesajları yayınlayan bir kurum olmaktan çıkarılmalı, misyonuna uygun adımlar atması için zorlanmalıdır. Türkiye, İran, Katar ve Pakistan gibi ülkelerin de içinde bulunduğu ve tamamen Filistin sorununu çözmek üzere yapılanan caydırıcı kurumlar teşekkül ettirilmelidir. Türkiye, İsrail zulmünü önleyebilecek kilit ülkelerden biri olduğu bilinciyle, Filistin’in özgürlük ve adalet mücadelesini bölgesel ve küresel arenanın en can alıcı gündemi yapmak üzere yeni stratejiler belirlemelidir.

Sivil toplum kuruluşları, Müslüman halkların Filistin’e sahip çıkmak ve yönetimlerini, sorunun çözümü için fiili adımlar atmaya zorlayacak şekilde seferber olmalıdır. Dini, kültürü, coğrafyası ve yaşam tarzı ne olursa olsun, Filistin dostu bütün kişi ve kurumları bir araya getirecek küresel kurumlar a ve organizasyonlara ihtiyaç vardır. Bu sürece Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları öncülük yapmalıdır. Filistin meselesi etrafında geniş ve etkili yapıların oluşturulması ve organizasyonların icra edilmesi için Türkiye’deki bütün kesimlere çağrılar yapılmalı, fiili ve kurumsal ortaklıklar oluşturulmalıdır. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, Filistin dostu uluslararası kurumlarla işbirliği yaparak küresel bir direniş hattı oluşturmak üzere yeni ve sistematik bir süreç işletmelidir.

Ekonomik, politik ve askeri gücüne güvenen ve bunları zulüm aracı olarak kullanan İsrail’e aynı yöntemlerle cevap verilmelidir. Sadece kınama mesajlarının yayınlanması, hamasi söylemlerin ifade edilmesi çare olmayacaktır. Bu yolda atılacak bütün adımlar değerli olmakla birlikte uluslararası arenada yankı uyandıracak, sonuç getirecek ve nihayetinde Filistin’i özgürlüğüne kavuşturacak bütün meşru yollar denenmelidir. Filistin davasının, insanlığın ortak davası olduğu bilincini kazandırmak üzere yeni, kuşatıcı ve küresel bir dil geliştirilmelidir. Bu çerçevede artık daha sahici söylemlere, eylemlere ve atılacak adımlara ihtiyaç var. İnanıyoruz ki Ortadoğu’nun kalbinde bir ur gibi duran İsrail zulmüne karşı çıkmak, insanlık değerlerine sahip çıkmanın ve özgürce yaşama idealinin zorunlu koşuludur.

“Susmak elbette zehirlidir

ve rahatlık getirir yazıklanmak da.

Ey tenimde uzak yolculukların lekeleri!

Ey çocuklarda uyuyan intizamsız güneşler!

gelin ve boğdurun bu köleleri.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.