TGTV ve Diyarbakır STK’ları Bölgenin Sorunlarını Konuştu

0
187

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV)’na bağlı sivil toplum kuruluşları ile Diyarbakırlı STK’lar bölgenin sorunlarını konuşmak için bir araya geldi.

26 Haziran Pazar günü düzenlenen toplantıya Anadolu Platformu adına platform başkanı Turgay Aldemir, Mahmut Kaçmazer, Ebuzer Nas ve Sıddık Akdoğan da katıldı.

Diyarbakır Ulu Cami’de kılınan öğlen namazının ardından Sur içindeki esnafı ziyaret eden heyet, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası’nda bir toplantı düzenledi. Toplantıya, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekilli Reşat Petek, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı.

TGTV Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Akbulut’un açılış konuşması ile başlayan toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantıda konuşan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, bir araya gelmenin, istişarenin, birlikte hareket etmenin, bölgenin ve İslam dünyasının problemlerinin çözümünde önemli olduğunu söyledi.

Yeniden ihya ve inşa sağlıklı muhasebeye bağlıdır

Kardeşliğin, birlik ve beraberliğin sağlanmasında sivil toplum kuruluşlarına önemli roller düştüğünü söyleyen Aldemir şöyle konuştu:

“Tüm işler, geri alanlar bırakılmadan konuşulmalı ve milletten hiçbir şey kaçıramamalıdır. Devlet bu bölgede yaptıklarıyla toplumla yüzleşmeye devam etmelidir. Sağlıklı bir muhasebe olmadan helalleşmenin olmayacağı bilinmelidir. Yeniden ihya ve inşa sağlıklı bir muhasebeye bağlıdır. Elbette ki, sadece devletin muhasebe yapması yetmez. Her birimizin fert olarak, aile olarak, sivil toplum olarak, cemiyet ve cemaat olarak bu muhasebeyi yapması gerekir.’’

Terörle mücadele etmenin yolu eğitimden geçer

Toplantının ardından Diyarbakır Cezaevi Müzesi ve Dört Ayaklı Minare Camisi’ni ziyaret eden heyet MÜSİAD ve HUDER’in ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemeğin ardından yaklaşık iki saat süren bir toplantı düzenlendi.

Buradaki toplantıda da bir konuşma yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir şunları kaydetti: “Türkiye artık teröristle değil, terörle mücadele etmelidir. Terörle mücadele etmenin yolu eğitimden geçmektedir. Askeri anlamda bitirdiğiniz terörle, kültür, sanat, edebiyat alanında mücadelede başarılı olamazsanız, terörün zihniyeti hakim olmaya devam edecektir.”

Yeni anayasa sürecinin sağlıklı bir şekilde, mümkün olan en geniş tabanla işletilmesi gerektiğini vurgulayan Aldemir, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her ferdin eşit haklara sahip olduğunu hissettirecek kültürel hamleye ihtiyacımız var. Teslim edilen haklar bir an önce anayasal güvence altına alınmalıdır” şeklinde konuştu.