Temsil Ettiğimiz Değerlere Uygun Hareket Etmeliyiz

0
124

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 14 Ocak 2012 Cumartesi günü Dernek Konferans Salonu’nda “Teori ve Pratik Arasında Müslüman” konulu konferans düzenlendi.

 

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 14 Ocak 2012 Cumartesi günü Dernek Konferans Salonu’nda Eğitimci-Yazar Ramazan Tamer BÜYÜKKÜPCÜ tarafından “Teori ve Pratik Arasında Müslüman”  konulu konferans düzenlendi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını İLSANDER Yönetim Kurulu Üyesi Necati KARATAŞ yaptı. KARATAŞ, “Derneğimiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve bu amaçla çeşitli faaliyetler düzenliyor. Sosyal yaşamda söylediklerimizle yaptıklarımızın uyumlu olması gerekmektedir. Isparta’dan buraya kadar gelerek bizleri aydınlatacak olan Ramazan Hoca’mıza teşekkür ediyorum” dedi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir ve Hadis bölümünde lisans öğrenimini tamamlayan BÜYÜKKÜPCÜ, Osmaniye’nin sıcak ortamında bulunmaktan mutluluk duyduğunu ve söze tatlı başlamak adına Isparta’nın güllü lokumundan ikram getirdiğini belirterek şunları vurguladı: “Müslümanların söylem ve eylem bütünlüğü olmalıdır. Yapmayacakları/yapamayacakları şeyleri söylememelidirler. Bir mümin İslam’ın gereklerini yerine getirmeden cennete gidemeyeceğini bilmelidir. Konuşan ama yapması gerekenleri yapmayanlardan olmamalıyız. Biz birbirimizi iyilikte teşvik etmeliyiz.”

Söz’ün önemini vurgulayan BÜYÜKKÜPCÜ, “Sözün güzelliği sizin hayatınızda değişiklik oluşturmuyorsa, o sözden değil; sizin eksikliğinizden kaynaklanıyordur. Temsil ettiğimiz değerlere uygun hareket etmemiz gerekmektedir. Ayrıca bir kişi yanlış yaptığında, yanlışını söylemezseniz; o kişi yaptığını maharet zanneder.” dedi.

Şimendifer, düdüğünü öttürüyor ama hareket etmiyor diyen BÜYÜKKÜPCÜ , “Bizim ağdalı konuşan ama harekete geçmeyen Müslümanlar haline gelmememiz gerekir.” dedi.

Son olarak, Tevhid’in canda ve cihanda Allah’ı hakim kılmak olduğunu ve bizlerin bu amaçla gayret sarfetmemiz gerektiğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

Soru-cevap bölümünden sonra “ Hayatı İslamla Yaşamak” adlı kitabını imzalayan yazar, programını neticelendirdi.