Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Tematik Toplantılar Serisinin İkincisi Yapıldı

Tematik Toplantılar Serisinin İkincisi Yapıldı

0
Tematik Toplantılar Serisinin İkincisi Yapıldı

Ülfet Derneği tarafından organize edilen “Tematik Toplantılar” programlarının ikincisi, “Şehrimiz: Adana” başlığıyla gerçekleştirildi.

Ülfet Derneği’nin farklı alanlardaki güncel konuları ilgili dernek gönüllüleri ile nitelikli olarak ele alıp, raporlamalar neticesinde elde edilen somut çıktılarını ise muhataplarına sunmak üzere değerlendirdiği “Tematik Toplantılar” programlarının ikincisi “Şehrimiz: Adana” üst başlığıyla yapıldı. 16 Haziran Çarşamba günü çevrim içi olarak yapılan toplantının moderatörlüğünü Ülfet Derneği YK üyesi eğitimci Hasan Aras yaptı. Programın katılımcıları ise dernek yönetici ve gönüllüleri oldu.

İlgi geçtiğimiz ay yapılan ve gündemde olan Mescid-i Aksa meselesi sebebiyle Filistin temasıyla yapılan toplantının ardından ikincisi yapılan programda şehir ve medeniyet, belediyecilik, mimari tasavvuru ve göç gibi kilit kavramların ele alınması üzerinden konuya giriş yapan katılımcılar; daha sonra ise Adana’nın tarihi, siyasi ve ideolojik yapısı, şehrin öne çıkan dinamikleri, STK’ların şehre dair önerileri ve Adana’nın yerel yönetim sorunu gibi başlıkları sırasıyla değerlendirdiler.

Yapılan değerlendirmelerin ardından; Adana’nın öncelikli sorunları nelerdir? Göçün şehrin sosyolojisine etkileri neler olmaktadır? Sivil toplumun şehrin geleceğine dair önerileri neler olmalıdır? Adana’nın gelecekte nasıl bir şehir haline gelmesini tasavvur ediyorsunuz? gibi soruların cevabı arandı. Programa katılanlar sırasıyla söz alarak gündem maddelerine yönelik fikirlerini beyan ederek, meseleye sivil toplum üyesi olmaları hasebiyle bu perspektiften bakmak ve şahit olunan problemlere sivil toplum olarak öneriler geliştirmenin isabetli ve yerinde olacağının altını çizdi. “Tematik Toplantılar” programlarının aylık periyotlarla farklı konu başlıklarında sürmesi ön görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.