Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği Tecrübe Paylaşımına Ahmet Ziylan Konuk Oldu

Tecrübe Paylaşımına Ahmet Ziylan Konuk Oldu

0
Tecrübe Paylaşımına Ahmet Ziylan Konuk Oldu

ANESİAD Gaziantep Şubesinin düzenlediği “Tecrübe Paylaşımı” programına Ziylan Grubun sahibi, işadamı ve kanaat önderi Ahmet Ziylan konuk oldu.

Ziylan Grubun sahibi, işadamı ve kanaat önderi Ahmet Ziylan, ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği) Gaziantep Şubesi’nin düzenlediği “Tecrübe Paylaşımı” programına konuk oldu.

ANESİAD Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen Tecrübe Paylaşımı programı 17 Mart Perşembe günü Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi (ŞKM)’de yapıldı.

Programa Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri, üyeler ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda daha sonra ANESİAD’ın tanıtım filmi izlendi.

Programın açılış konuşmasını ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar yaptı. Hamallar, Anakara’daki terör saldırısına değinerek başladığı konuşmasında, emperyalist güçlerin ülkemizi diz çöktürmeye çalıştığını belirtti.

Bu patlamaların, bu saldırıların insanlarımızın kardeşliklerini pekiştireceğini vurgulayan Hamallar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu halklar, bu inanmış yürekler, kardeşlik bilinciyle şuurlanmış bu insanlar; patlamalarla, terör saldırılarıyla daha da kardeşliklerini pekiştirecek ve yüreklerini kenetlendirecek inşallah. Biz bu saldırıları yapanlara diyoruz ki, yenileceksiniz. Bu bilinçli, şuurlu, kardeşlik iklimini bizler sürdürdükçe, inancımızın gereğini yerine getirdikçe onlar emellerine ulaşamayacaklar. Bu vesile ile terör saldırılarında şehit olan, hakkın rahmetine yürüyenler için bir Fatiha rica ediyorum.

Bizim Medeniyetimizde Karşılıksız Vermek Vardır

Ülkemizin üzerinde oynanan oyunlar malum. Suriye’de sürdürülen savaş aslında Türkiye’ye diz çöktürme savaşıdır, bunun da farkındayız. Gerek Anadolu irfanını bağrında taşıyan bu ülke insanı, gerekse esnafımız, sanayicimiz, sokaktaki herkes, dönen bu kirli oyunun farkındadır.

Bizler kendisi ihtiyaç halindeyken dahi kardeşinin ihtiyacını gözeten bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim medeniyetimizde karşılıksız vermek vardır. İşte Avrupa’nın korktuğu ve çekindiği, kendilerinin de soft power dedikleri bu. Bizler karşılıksız, herhangi bir menfaat gözetmeksizin dünyadaki mazlum halklara yardım ediyoruz.

Bundan dolayı özellikle sanayici ve esnaf arkadaşlarımızın güçlü olması gerekiyor. Bizler güçlü olsaydık, Arakan’da “rabbim Allah” dediği için insanları yakamazlardı. Osmanlı’nın yeryüzüne adalet ve merhamet dağıtan gücünü yeniden elde etme arefesine gelindiğinden dolayı başlarımıza bu çoraplar örülüyor.

Bu oluşumda önde gidecek grup, ahilik teşkilatı gibi bizleriz. Bizlerin bilinçli, eğitimli, kültürlü, doğru iş yapan, vizyon sahibi insanlar olmamız lazım. Müslüman işadamının önündeki en büyük tehlikelerden biri şudur; israf.

İsra Suresi 21. ayette diyor ki; “akrabaya, yolda kalmışa hakkını verin ve savurganlık edenlerden olmayın.” 27. ayette de; “savurganlık edenler şeytanın dostlarıdır. Ve şeytan Allah’a çok nankördür” buyuruluyor.

İsrafı sadece maddi olarak algıladığımız için, israf konusunda yanılıyoruz. İsraf olayını derinlemesine düşünmemiz lazım. Vakit israfını nereye koyacağız? Saatlerimiz, günlerimiz bilgisayar başında, internet başında geçerken, bu vakit israfını Allah’a nasıl ifade edeceğiz? Bu, şeytanın arzuladığı, insanın malayani (boş işlerle uğraşması) değil midir?

Ya kendi ilmimizin israfı! Bildiğimiz şeylerden diğerlerini faydalandırmamak, en önemlisi de insan israfı. Yüreğine dokunacağımız, kendisine değer vereceğimiz gençlerimiz, insanlarımız var. Gençlerimizin yüreğine ve beynine dokunmalıyız ki, bu ülke ve insanlık için faydalı birer insan olabilsinler.”

Başarının Birinci Anahtarı; Şikâyeti Terketmektir

Atilla Hamallar’ın konuşmanın ardından iş adamı Ahmet Ziylan’ın hayat hikayesi ve başarılarını anlatan film izlendi. Ardından gecenin konuğu Ziylan Grubunun sahibi, işadamı ve kanaat önderi Ahmet Ziylan kürsüye davet edildi.

Ziylan, konuşmasın başlamadan önce Ankara saldırısı ve tüm şehitler için salondakilerden Fatiha okumalarını rica etti. Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Ziylan, 1935 Gaziantep doğumlu olduğunu söyledi. Ahmet Ziylan programda şunları dile getirdi:

“1971 senesine kadar Gaziantep’te kaldım, ayakkabıcılık yaptım. Çıraklık, kalfalık, ustalık yaptım, en çok hatıralarım da bu yıllardadır. Kabuğuma sığmadım, İstanbul’a taşındım. O zaman İstanbul’da sıradan bir ayakkabıcı ilken çalışkanlık ve Allah’ın lütfuyle Avrupa’ya ve dünyaya kendimizi tanıtacak kadar bir yere geldik.

Bizim hayat hikâyemizi istediler kardeşlerimiz. Bunun için şöyle bir sıralama yapmak istiyorum. Önce ne yaparsak yapalım, işimizi sevmemiz gerekiyor. Onun için, önce sevgi diyorum. Sonra ilgi diyorum, son olarak da para. Sabır, sebat, kanaat…

Başarının birinci şartının çalışmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Hepimiz çok çalışmalıyız. Çok şikâyet ediyoruz. Biraz da öz eleştiri yapalım, biz ne yaptık? Benim birinci basamağım şikâyeti bırakmamdır. Başarının birinci anahtarı şikâyeti terk etmektir. Şikâyeti bırakmazsan moralin bozulur, önce işimizi sevmemiz lazım. 1960 senesinden beri benim ağzımdan kimse şikâyet duymadı.

İkincisi de şükürdür. Kötüsünü düşünüp şükretmek gerekiyor. Bana soruyorlar bazen, nasılsınız? Ben hemen pencereden dışarıyı gösteriyorum; şu dışarıdaki iklim gibi. Bir gün bakıyorsunuz ki açık, bir gün bakıyorsunuz yağmurlu. İş de onun gibidir. Eğer kışın geleceğini hesap edip ona göre tedbirini almışsan ya da yazın geleceğini bilip tedbirini almışsan mesele yok demektir.

Başarının İkinci Basamağı Dürüst Çalışmaktır

Başarının ikinci basamağı, çalışmaktır. Ama dürüst çalışmaktır. Biz Müslümanız. Yalan söylemek yok diyoruz, yaptığımız işten karşı taraf memnun olmuyor. Bir defa, yaptığımız işe kendimizi inandıracağız, güvendireceğiz. Marka budur işte.

Halk arasında şöyle bir şey var; dalavere yaptı da köşeyi döndü. Dalavere yaparak köşe dönülmez. Döndü gibi gözükürse de sonu yoktur. Yaptığın işte hep kendine hâkim olacaksın. Nasıl yaparım da daha iyisini yaparım, nasıl yaparım da daha ucuzunu yaparım demeliyiz. Ben, hep bunun arayışını sürdürdüm.”

Konuşmanın ardından, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir tarafından Ahmet Ziylan’a gecenin anısına plaket takdim etti.

Plaket takdiminin ardından program sona erdi.