Tarsus'tan Mısır Direnişine Destek

0
179

Tarsus’ta STK’lar, Cuma namazının ardından Mısır’da cunta yönetime bağlı ordu, polis ve paramiliter baltacı grupların katliam saldırıları lanetledi.

Mersin’in Tarsus İlçesinde bir araya gelen  STK’lar  Cuma namazının ardından Mısır’da cunta yönetime bağlı ordu, polis ve paramiliter baltacı grupların katliam saldırıları lanetlenirken, hala devam eden saldırıları sonucu katledilenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma namazı çıkışında gerçekleşen protesto eyleminde ellerinde çeşitli dövizler taşıyan grup, “Kahrolsun Sisi, yaşasın Mursi, kahrolsun İsrail kahrolsun Amerika, Mısır’a selam direnişe devam, İslami hareket engellenemez” şeklinde sloganları attı.

Basın açıklamasını STK’lar adına yapan, Erdem-Der Başkanı Yılmaz Alinç, “Başta Adeviye ve Nahda Meydanı olmak üzere ülke genelinde askeri darbeye karşı barışçıl bir şekilde direnerek tepki gösteren Mısır halkına polis ve asker tarafından gerçek mermilerle saldırılmaktadır. Binin üzerinde kardeşimizin şehit olduğu haberleri gelmektedir… Bundan daha da acı ve korkunç olanı ise, doktorların tutuklanması, elektriklerin kesilmesi sonucunda birçok çocuk ve kadının can çekişiyor olmasıdır. Binlerce yaralı Müslüman adeta ölüme terkedilmektedir. Sözde Mısır ordusu, Amerika ve Avrupa Birliği’nden aldığı güçle,  tüm dünyanın gözleri önünde kendi halkına karşı korkunç bir katliam yapmaktadır. Binaların üzerine konuşlandırılan keskin nişancılar ve ağaçların ardına saklanan Sisi’nin canileri binlerce insanın üzerine hedef gözetmeksizin ateş etmektedir.”

Mısır’lı kardeşlerimizi selamlıyoruz. “Onların ateşi varsa bizim Aziz ve Cebbar Allah’ımız vardır” diyen Alinç basına açıklamasına şu şekilde devam etti, “Kan aktığında semavat müdahale eder” ifadeleriyle takdir edilen bir duruş sergileyen Mısır’lı kardeşlerimiz, darbeye karşı onurlu bir direniş göstermiş, bütün liderleri gözaltına alınsa, hapishaneler doldurulsa dahi bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ispatlamışlardır. Bizler, Hasan El-Benna ile başlayan ve Seyyid Kutub’la devam eden islamın hakim olma sürecine yönelik endişe ve kaygılar üzerine kendisine sarılanan darbe girişimlerinin artık zalimlerin işini görecek bir araç olmadığını ispatlamak için dik duran Mısır’lı kardeşlerimizi selamlıyoruz. Günlerdir “Allah’u Ekber” nidalarıyla darbeci zorbalara karşı onurlu bir direniş sergileyen, Namaz ve Oruçlarıyla İslami kimliklerini, geleceklerini korumaya çalışan kardeşlerimizden hayatını kaybedenlere Rabbimizin mağfiret etmesi ve onları Şehidler zümresinden kabul etmesi için dua ediyoruz.”dedi.

Okunan basın açıklamasının ardından Hür Dava Partisi Mersin İl Başkanı Salih Demir tarafından Mısır’da saldırılar sonucu katledilenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kılının cenaze namazının ardından yapılan duanın ardından, kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı.