Suriye'ye Yardım Konvoyu Yola Çıktı

0
165

İyilikder Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin belirlediği ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere toplanan gıda, temizlik ve tıbbı malzemeler ile kıyafetleri taşıyan 7 tır, Suriye’ye hareket etti.

Yardım konvoyunun Feshane’den Suriye’ye hareketi öncesi basın mensuplarına açıklama yapan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar, “Suriye’ye yardım zamanı” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını belirterek, ilk konvoyu bir ay önce Suriye’ye gönderdiklerini söyledi.

Bugün ikinci konvoyun hareket edeceğini belirten Bahar, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kendilerine katılacak araçlarla toplam 30’a yakın yardım tırını Suriye’ye ulaştıracaklarını, tırların 26 Temmuz’da Gaziantep’te birleşerek birlikte sınıra gideceğini ifade etti.

Bahar konuşmasına şöyle devam etti: İYİLİK-DER, yüz yılı aşkındır bölgemizde yaşanan acının sona ermesi, akan gözyaşının dinmesi, annelerin feryadının son bulması; yetim, yoksul ve ezilmiş insanımızın umudu olmak için bir iyilik hareketi olarak doğdu. Yaptığı ve yapacağı yardım faaliyetlerinde mağdura kimliğini, mazluma dinini sormamayı ilke edinerek özgür bir dünyanın tesisi için adaletin ve insanca yaşamın gerçekleşmesini hedefleyerek yola çıktı. Özgürlüğün esaret, adaletin zulümle sıkça yer değiştirdiği dünyamızda bu sorumluluğun mutlaka yerine getirilmesi gerekirdi. İYİLİK-DER olarak diğer paydaşlarıyla beraber bu sorumluluğu yerine getirmek ve umudu canlı tutmak için çalışmalarımızı bundan sonra sizlerin de katkılarıyla yoğunlaştırarak devam ettireceğiz.

Mart 2011’de başlayan ve binlerce çocuğun yetim, milyonlarca insanın aç ve evsiz kalmasına neden olan Suriye’deki Esad-Baas katliamı, Ramazan ayında da hız kesmeden devam ediyor. Her gün ülkenin farklı bölgelerinde yüzlerce masum insan hayatını kaybediyor. Ölenlerin kahır ekseriyeti kadın ve çocuklar. Tüm dünya bu katliamlar karşısında üç maymunu oynuyor. Ciddi bir duyarlılık yitimi söz konusu…

Uluslararası kuruluşların özellikle son dönemde yardımlarını ulaştırmada yetersiz kaldığı Suriye’de, yardıma muhtaç milyonlarca sivil bulunuyor. Suriye’deki bu acı tabloyu umuda dönüştürmek isteyen ‘İyilik Hareketi; İYİLİK-DER’ yardımlarına ara vermeden devam ediyor. İYİLİK-DER olarak 24 Temmuz Çarşamba günü İstanbul Feshane’den başlattığımız iyilik yürüyüşümüzü Anadolu’daki tüm partner kuruluşlarımızın yoğun çabalarıyla birleştirerek Suriye’deki bu savaştan olumsuz etkilenen insanlara taşıyacağız. Bundan sonra da mağdurların, ezilmişlerin ve mazlumların yanında olacaklarını dile getiren Bahar, “İyiliğimiz sürekli olacak. Tüm dünyada insanlara yardım etmek için yola çıktık. Bu yolda azimliyiz. Toplumumuzun, duyarlı insanlarımızın yardımlarıyla yola çıkıyoruz. Bizim görevimiz sadece köprü görevi görmek. Alan el veren el arasında köprü oluşturuyoruz” dedi.

Bahar, zor şartlarda yaşayan Suriye’deki insanların gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu ifade ederek, Suriye’de bulunan partner kuruluşlarının ihtiyaç sahiplerini belirlediklerini, ihtiyaçlara göre bağışçılardan yardım talep ettiklerini söyledi. Toplanan malzemelerin yine mağdur ve ihtiyaç sahiplerine tek tek dağıtılacağını belirten Bahar, yardım malzemeleri arasında ağırlığın gıda ürünleri olduğunu, bunun yanında temizlik ve tıbbi malzemeler, giyim ile çocuklar için özel gıda maddelerinin de bulunduğunu kaydetti.

Bahar, yapılacak yardımlarla Suriye’deki 30 bine yakın kişiye ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayarak, bayram döneminde de yardım konvoyu oluşturacaklarını anlattı. Bahar, “Suriye’deki kimsesizlerin kimsesi olmak için bu anlamlı yürüyüşümüzde tüm duyarlı insanları aramızda görmek istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.