Ana Sayfa Kuruluşlar Bilim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü

Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü

0
Suriyelilerin Sosyal Uyumunda Sivil Toplumun Rolü

BEKAM, Suriyelilerin ülkemize sosyal uyumunda sivil toplumun rolünü daha yakından tanımak amacıyla 4 haftalık bir atölye çalışması düzenleyerek alanında uzman araştırmacıları ve konuya ilgi duyan katılımcıları bir araya getiriyor.

Suriye topraklarında 2011 yılında başlayan özgürlük ve adalet arayışının hemen ardından baş gösteren insanlık dramı Suriye halkının, can güvenliğini sağlamak amacıyla yurtlarından birer birer ayrılmalarını ve çeşitli ülkelere iltica etmek zorunda kalmalarını beraberinde getirdi. Hemen yanı başında yaşanan bu trajediye kayıtsız kalmayan Türkiye, bin yıllık kardeşliğin neticesi olarak, din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin kapılarını Suriyeli kardeşlerine ardına kadar açtı ve zalim Esed yönetiminden, terörden ve emperyalist devletlerin bombardımanlarından ülkemize sığınan insanlara kol kanat gerdi.

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları tarafından ferasetle atılan adımlar neticesinde kendi ülkelerinde yaşıyormuşçasına bir hayat sürmeleri amaçlandı ve bu alanda önemli ölçüde başarı sağlandı. Suriyelilerin sığınma talep ettiği diğer bölge ülkeleri ve Avrupa ülkeleri ile karşılaştırma yapıldığı takdirde Türkiye’nin üstlendiği misyonun ve bu alanda yürüttüğü çalışmaların ne kadar büyük bir boyutta olduğu aklıselim sahibi herkes tarafından takdirle karşılanacaktır.

Bununla birlikte ülkemize göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin, yaşadıkları bu topraklarda, hem gündelik hayatlarındaki yabancılıktan kaynaklanan sorunların giderilmesi noktasında hem de Türkiye insanı ile sosyal ve kültürel bütünleşme ve uyum sağlama noktasında çeşitli çalışmalar yürütülmüş ve yürütülmeye devam edilmektedir.

Asimilasyon değil entegrasyon/uyum prensibi ile hareket eden sivil toplum kuruluşlarının bu alanda yapmış olduğu çalışmalar, Bilim Eğitim ve Kültür Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği atölyelerin bu ayki konusu olacaktır.

ATÖLYE ÇALIŞMALARININ PLANI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:

03 Kasım 2018 – 11.00

  1. Oturum: Entegrasyon, Uyum ve Asimilasyon Kavramları

10 Kasım 2018 – 11.00

  1. Oturum: Suriyelilerin Sosyal Uyumuna Dair STK’ların Çalışmaları

17 Kasım 2018 – 11.00

  1. Oturum: Göçmen Örgütlenmeleri ve Türk Halkının Kabul Süreci

Atölye Danışmanı: Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe (Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi)

 GENEL DEĞERLENDİRME

24 Kasım 2018 – 11.00

Prof. Dr. Bekir Berat Özipek (Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Son Başvuru Tarihi                     : 31 Ekim 2018

Katılımcıların İlan Tarihi              : 1 Kasım 2018

Program Tarihi                           : 3 Kasım – 24 Kasım 2018 (4 Hafta)

İrtibat Telefonu                          : + 90 538 419 10 54

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAĞRI METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

PROGRAM AFİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.