Suriyelilere İkamet Müjdesi

0
Suriyelilere İkamet Müjdesi

Suriyeli Doktorlar Genişletilmiş II. İstişare Toplantısı Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ın da katılımı ile Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Açılış konuşması Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer tarafından yapılan toplantıya Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, AFAD Müdürü Sinan Atakan ve çok sayıda Suriyeli doktor ve eczacı katıldı.

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR acılarınız acımızdır

Açılış konuşmasından sonra söz alan Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Tugay ALDEMİR şunları söyledi: “Acılarınız acımızdır, gazileriniz gazilerimizdir, Türkiye halkı olarak her fırsatta yanınızdayız. Bu gün burada hep beraber geleceğe dönük neler yapabilirizi konuşacağız. Türkiye’nin Sivil Toplum tecrübesini Suriye’deki kardeşlerimizle paylaşmak ve Suriye’ye aktarmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Suriyeli Avukatlarla da bir araya gelip bir çalışma yapacağız. Gençlerimizi de Suriyeli gençlerle buluşturup kaynaştırmak ve aramızdaki sınırları istiyoruz. Özellikle bu çalışmalara canı yürekten katkı sağlayan Koordinatör Valimiz Veysel DALMAZ’a ve Suriye Koordinatörümüz Mahmut KAÇMAZER’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan KAYAN ise: “Mevlit Kandili gibi anlamlı bir günde bir araya gelmek bize kardeşliğimizi hatırlatıyor. Suriye meselesi musibetlerinin yanında bize acı da olsa çeşitli hikmetler doğurdu. Özgürlüğümüzün ne kadar önemli olduğunu ve dünyevileşmenin yoğun olduğu bu dönemde bize ahreti ve kardeşliğimizi hatırlattı. Türkiye’li kardeşlerinizin yüreği sizinle, aklı sizinle. Özellikle medya üzerinden yapılan spekülasyonlara karşı uyanık olmamız gerek.” dedi.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU ise: “Mevlit Kandilini idrak ettiğimiz bu günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bilmenizi isterim ki Gaziantep’deki tüm kardeşleriniz olarak sizin dertlerinizle dertleniyoruz.” dedi.

Vali DALMAZ Ülkemizde 270 bin Suriyeli var

Suriye yardım işlerinden sorumlu Koordinatör Vali Veysel DALMAZ yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu anlamlı günde hepinizi selamlıyorum ve toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizler bizim misafirimizsiniz. Zulüm ile abad olunmaz. Tarihte kendi kavimlerine zulüm eden nice kral, devlet başkanı yok olup gitmiştir. Türkiye doğusu ile batısı ile kuzeyi ile güneyi ile yanı başımızda olan olaylara sessiz kalamazdı. Sizlere yardım etmek bizim boynumuzun borcudur. Biz sizlere komşuluğumuzun ve kardeşliğimizin gereği olarak, insanlığı ayakta tutmak için yardımcı ediyoruz. Bazı ülkeler gibi gizli niyetlerimiz yok. Devletimiz tamamen insani niyetlerle Suriye halkının kendi geleceğini kendisinin tayin etmesi gerektiğine inanıyor. Yaptığımız yardımları devletimizin bütçesinden yapıyoruz. Çevremizdeki ülkelerden kesinlikle yardım görmüyoruz.” dedi.

Ülkemizdeki kamplarda 160 bin kişinin yaşadığını, kamp dışında şehirlerde yaşayan Suriyelilerle beraber bu rakamın 270 bini geçtiğini belirten Koordinatör Vali DALMAZ Suriyeli doktorlara şu müjdeleri verdi; “Artık Suriyeli kardeşlerimiz devlet hastanelerinde muayene olabilecekler, masraflar devletimiz tarafından karşılanacak. Suriyeli hastalarımıza ilaç yazılabilecek, başka hastanelere sevk edilebilecekler. Suriye koordinasyon merkezimiz hizmete girdi. Artık bütün Suriyeliler pasaportları ile gidip kayıt yaptırdıktan sonra Gaziantep için ikamet alabilecekler. Çalışma izni ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklarımızın eğitimden geri kalmamaları için çalışma yapıyoruz. 32 yataklı darul şifa diyebileceğimiz hastane sonrası iyileşme sürecindeki Suriyeli hastalara doktor gözetiminde hizmet veriyor.” dedi.

Toplantı soru cevap kısmının ardından hep beraber yemek yenmesi ile sona erdi.