Suriyeli Yetimler Gönüllerince Eğlendi

0
Suriyeli Yetimler Gönüllerince Eğlendi

Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu ve Şam Yetimler Derneği, Suriyeli yetimlere yönelik eğlence programı düzenlendi.

Yaklaşan “Dünya Yetimler Günü” dolayısıyla Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu ve Şam Yetimler Derneği, Suriyeli yetimlere yönelik eğlence programı düzenlendi.

Şahinbey Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Şam Yetimleri Derneği Başkanı Muhammed Rewi, yetimler ve çok sayıda davetli katıldı.

500 Suriyeli yetimin katıldığı etkinlikte, Suriyeli çocuklar gönüllerince eğlendi. Yetim çocuklar Arapça şarkılar söyledi, skeçlerde rol aldı, yarışmalara katıldı.

Bir gösteride sırtında Türkiye bayrağı ile Türkiye’yi temsilen bir kişinin sahneye girerek yaralı Suriyelileri ayağa kaldırması seyircilerden büyük alkış aldı.

Etkinlik dolayısıyla basına bir açıklama yapan Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, kutsal emanetlerimiz olan yetim çocukları sevindirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirti. Hatice Sohbet konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“7 milyarı aşan dünya nüfusunun 2,2 milyarını çocuklar oluşturuyor. Bu çocuklardan ise sadece Suriye’de 400 bini anne veya babası olmayan yetim çocuklar. Onların yüzlerinde tebessüm oluşturmaya özen gösteriyoruz. Kaderine terk edilen hemen her yetim çocuk; organ mafyası, insan kaçakçılığı, çocuk işçiliği gibi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Dünya genelinde yetimlerle ilgili ciddi politikaların geliştirilmesi gerekiyor. Dünya genelindeki yetim çocukların büyük çoğunluğu İslam coğrafyasında bulunuyor.”

Şam Yetimleri Derneği Başkanı Muhammed Rewi ise Halep’te 70 bin, Suriye genelinde de 400 bin yetim olduğunu söyledi. Rewi, yetimlere özel önem verdiklerini belirterek Gaziantep’te Bülbülzade Vakfı ve diğer yetim dernekleriyle koordine içinde çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.