Suriyeli ve Türk Şairler Rıdvan Hoca Vakfı’nda Buluştu

0
206

Rıdvan Hoca Vakfı ile Suriyeli Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği, “Vatan Kıyılarında” isimli bir şiir dinletisi düzenledi.

Rıdvan Hoca Vakfı ile Suriyeli Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği, Türk ve Suriyeli şairlerin katımıyla “Vatan Kıyılarında” isimli bir şiir dinletisi programı düzenledi.

Rıdvan Hoca Vakfı konferans salonunda yapılan programda çeşitli bölgelerden gelen Suriyeli ve Türk şairlerin şiirleri dinleyiciler tarafından beğeniyle dinlendi.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda bir selamla konuşması yapan Suriyeli Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği Kahramanmaraş temsilcisi Muhammed Zekeriya El Hamad şunları söyledi:

“Şiir gökyüzünün en eski pusulasıdır. Onunla misafirler geleceğin müjde sofrasında bir dakikada toplanırlar. Ama bu bir dakika sizin saydığınız asır gibidir. Şiir beyaz bir gezegen gibidir. Hayallerden kaçan gemiler gerçek bir hayali bulana kadar onun nuruyla abdest alır. Şiir kokuyla gelen kırmızı bir esintidir.

Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği’nin hedefi; zulme ve sömürüye karşı çıkan bir kültür yaratmak, halkın onur mücadelesinde onun yanında durmaktır. Bu derneğin herhangi bir siyasi bağlantısı yoktur. Mesajımız doğru ve özgür kelimelerdir. Halkımızın acılarını ve emellerini ifade etmektir. Suriye kültürünün maddi ve manevi güzelliklerini yansıtan özgür aynasıdır. Amacımız kardeşlik çatısı altında edebiyatçıları ve kültür mirasçılarını toplamaktır. Bu kültürün Türk kardeşlerimizle buluşmasıdır. Bu meşalenin devam etmesi için yeteneği olan gençleri bulmaktır.”

Suriyeli Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği Başkanı ve İŞRAK Gazetesi Yayın Yönetmeni Subhi Dusuki de programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu programlar Türk ve Suriyeli kardeşliğini pekiştirecektir” dedi.

Rıdvan Hoca Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Seyfi Pınarbaşı ise yaptığı konuşmada; “Batının dünyaya tam bir egemenlik sağlamasından bu yana insanlık iki dünya savaşına şahit oldu. Özellikle Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda milyonlarca insan bozuk ahlak anlayışından dolayı yerlerinden, yurtlarından edildi. 10 kişilik botlara 40 kişi binmesi, botların alabora olması, çocuk cesetlerinin kıyıya vurması, 10 binlerce çocuğun Avrupa’da kaybolması, kadınların, kızların köle pazarlarında satılması bir insanlık dramıdır.

Allah için atılan bir adımın nelere dönüşeceğini, tarihin ne zaman, nerede sizi nasıl bulacağını bilemezsiniz. Ama bilmemiz gereken doğru yerde, doğru istikamet üzerine olmaktır. Bu coğrafyalarda yaşamak bizlere insani ve ahlaki sorumluluklar yüklüyor. Zalimler, kâfirler, emperyalistler demekle sorunlar çözülmüyor, sorunu çözmek için daha çok çalışmak, okumak, dürüst olmak ve mücadeleden korkmamak gerekir” dedi.

Daha sonra sahneye çıkan Suriyeli ve Türk şairler duygu yüklü şiirlerini okudu.

Program şairlere verilen hediye ve plaket töreni ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.