Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriyeli STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Suriyeli STK’lardan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Suriye Demokratlar Birliği Gaziantep Temsilcisi Abdulbari Osman, Barede Derneği Başkanı Dr. Merwan Houry, Yeşil Baretliler Derneği Başkanı Martin Mikat ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

23 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette Suriye’deki yardım çalışmaları ve bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

DEAŞ ve PYD’nin elindeki silahlar hep Batı kaynaklı

Görüşmede konuşan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye’deki sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesinden yana olduklarını vurgulayarak; “Savaş nedeniyle toplumların kültürleri kaybolmamalı. Yoksa toplumun hafızası kaybolur. Avrupa ülkeleri maalesef Esad yönetimine destek veriyorlar. Muhaliflerin arasındaki ayrılıkları da batılılar körüklüyor. Bu bölgede bir düzen olmasını istemiyorlar. DEAŞ ve PYD’nin elindeki silahlar hep batı kaynaklı. Geçmişte Fransızlar Cezayir’de büyük katliamlar yaptı. Batılılar buradaki savaşı desteklemeye devam ederlerse Cezayirliler nasıl Fransa’da intikam saldırıları düzenliyorsa gelecekte de başka ülkelere saldırılar olabilir. Buradaki savaşı bitirmek için batı başkentlerinde çalışmalar yapmamız lazım. Bu insani bir sorumluluktur. Batının kendi halkaları için istediği demokrasiyi bu bölge halkları için de istemeliler. Batı Mısır’da ikiyüzlü davrandı. Buna tüm dünya şahittir.” dedi.

Berde Derneği Başkanı Dr. Merwan Houry de muhalifler olarak Almanya’da protestolar düzenlediklerini belirterek; “Savaşın yıkımını anlatmak için Avrupa basınında yayılar yazıyoruz. Yönetimlere baskıyı arttırmak için lobi faaliyetleri yürütüyoruz. Muhalifler olarak Avrupa’ya davamızı anlatamadık. Avrupa’nın anlayacağı bir şekil ve yöntemle onlara davamızı anlatmamız lazım. Bunun için mücadele ediyoruz. Suriye’ye çok sayıda tıbbi ekipman desteği sağlıyoruz.” dedi.

Görüşmenin ardından misafirlere Arapçaya tercüme edilen kitaplar hediye edildi.

.