Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Öğretmenler Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Öğretmenler Toplantısı Yapıldı

0
Suriyeli Öğretmenler Toplantısı Yapıldı

“Eğitimin Mimarları ile Geleceğe” projesi kapsamında Suriyeli öğretmenlerle aylık düzenlenen Ocak ayı eğitim toplantısı yapıldı.

“Eğitimin Mimarları ile Geleceğe” projesi kapsamında Suriyeli öğretmenlerle aylık düzenlenen eğitim toplantılarının bu ayki oturumunda Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akalsan “Coğrafyadan Vatana” konulu sunum yaptı. 14 Ocak Cumartesi günü BEKAM Çok Amaçlı Konferans Salonunda yapılan toplantıya ilimizdeki 16 okulda Suriyeli çocuklara eğitim veren 170 öğretmen katıldı.

Hıdır Akaslan “Coğrafyadan Vatana” konulu sunumunda; içerisinde yaşadığımız son süreci değerlendirildi. Türkiye’de 7 yıldır misafir olarak bulunan Suriyelilerin biran önce mağdur psikolojisinden çıkmalarının önemi anlattı. Bir milletin adalet ve özgürlük mücadelesinde kültür ve sanatın önemi üzerinde dudu. Yaşanan bunca dramın şiirinin, hikâyesinin yazılmadığı sürece, belgeselinin çekilmediği sürece bunların yaşayanlarla beraber toprak olarak yok olup gideceğinin altını çizdi. Akaslan, kültürde, düşüncede ve sanatta değerler üretip yeni yetişen nesilleri de bu çerçevede kuşatmanın önemine değildi.

Toplantının ardından İyilikder tarafından öğretmenlere gıda yardımı yapıldı.