Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Suriyeli Öğretmenler İstişare Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Öğretmenler İstişare Toplantısı Yapıldı

0
Suriyeli Öğretmenler İstişare Toplantısı Yapıldı

Suriyeli çocuklara eğitim vermek için Gaziantep’te bulunan 16 okulda görevli öğretmenler istişare toplantısında bir araya geldi.

Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan ailelerin çocuklarına eğitim vermek için Gaziantep’te açılan 16 okulda görev yapan Suriyeli öğretmenler, düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.

12 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan toplantıda öğretmenlerin sorunları ile eğitim öğretimde yaşanılan aksaklılar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Suriyeli öğretmenlerden sorumlu Milli Eğitim Şube Müdürü Savaş Ahmet Aksu, eğitime yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunun altını çizerek; “Biz dünyanın kurtuluşunu Müslümanların birliğinde görüyoruz. Bu bir hayal ama uzak bir hayal değil. Çünkü şu an gecenin en karanlık olduğu zaman. Biz biliyoruz ki gecenin en karanlık olduğu zaman gündüzün en yakın olduğu zamandır. Suriye’de, Irak’ta, Libya’da biz bu karanlığı görüyoruz. Ama karanlığın sonunda gelecek aydınlığın da farkındayız. Biz bu hayalimizi gerçekleştirmek için kendimize ortaklar arıyoruz. Eğitime yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğuna inanıyoruz. Bu değişimi gerçekleştirecek nesilleri de yetiştirecek olan öğretmenler sizlersiniz” dedi.

BEKAM Ortadoğu Masasından Abdullah Başyiğit ise Aliya İzzetbegoviç’in bir sözünü hatırlatarak; “Aliya İzzetbegoviç’in bir sözü var: ‘Ben gökyüzünün öğrencisi, yeryüzünün öğretmeniyim’ diyor. Öğrenmenin yaşı yok, sonu da yok. İnsanlığın her zaman öğreneceği ve öğreteceği bir şeyler mutlaka vardır. Suriye mücadelesi bize çok şey öğretti. Biz bu meseleye salt Suriye meselesi olarak değil, ümmetin bir meselesi olarak görüyor ve yaklaşıyoruz.” dedi.

Suriyeli Öğretmenler Komisyonu Başkanı Mustafa Batran ise öğretmenin vasıfları konusunda Arapça bir sunum gerçekleştirdi.

İstişare toplantısı Savaş Ahmet Aksu’nun moderatörlüğünde yapılan forum bölümünün ardından sona erdi.