Suriyeli Muhalifler Gaziantep'te

0
143

Suriyeli muhalifler Bülbülzade Vakfı Aygün Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda toplandı.

Bülbülzade Vakfı Aygün Erkek Öğrenci Yurdu’nda Türkiye’den Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve Devlet Kurumlarının temsilcileri, Suriye’den Direniş gruplarının temsilcileri ve cephe komutanları ile bir araya gelerek muhalif gruplarının birleşmesini ve yardımların tek elden koordinasyonu görüştüler.

Gaziantep’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının daveti üzerine bir araya gelen Suriyeli muhalifler Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Aygün Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda toplanarak sorunlarını masaya yatırdılar.

Toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR, Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan KAYAN, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut KAÇMAZER, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet UZER, Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi AKDOĞAN, Gaziantep AFAD İl Müdürü Sinan ATAKAN, Gaziantep Gönüllü Teşekküler Platformu üyeleri, Suriyeli Alim Ahmet FEYYAZ, Suriye’den Direniş Grupları ve STK’ların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Turgay ALDEMİR, sivil toplum örgütleri olarak Suriye’de mücadeleyi yürüten grupların temsilcilerini, ilim adamlarını ve cephe komutanlarını Gaziantep’te bir araya getirdiklerini söyledi.

ALDEMİR, toplantıda temsilcilerin çalışmalarının ve ihtiyaçlarının anlatıldığını belirterek, şöyle devam etti:

’22 aylık direniş adına birçok kişi konuştu. Biz, doğrudan cephede bu işleri yürüten mücahitlerin konuşmasını istedik. Sivil toplum örgütleri olarak Suriye’de mücadeleyi yürüten grupların temsilcilerini, ilim adamlarını ve cephe komutanlarını Gaziantep’te bir araya getirdik. 50’ye yakın cephe komutanını bugün Gaziantep’te ağırladık. Mücadelenin seyrine dair, yaşanan sıkıntıları birinci ağızdan dinledik. Masanın etrafından bir araya gelerek sorunu taraflarıyla beraber konuştuk. Sınırları ortadan kaldırdık, doğrudan yüreklerimizi ortaya koyarak bu kardeşlerimizle Suriye’deki özgürlük mücadelesinin serüvenini paylaştık.’

ALDEMİR, Suriye’deki gruplar arasındaki bağı güçlendirmek istediklerini, toplantıların belirli aralıklarla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU ise Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ihtiyaçlarının sistematik şekilde karşılandığını, sınır ötesindekilerin de ihtiyaçlarının planlı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU ise Suriye’ye günlük 15 bin ekmek gönderdiklerini ve yardım çalışmalarının tek elden koordinasyonunun çok önemli olduğunu belirtti.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet UZER de Suriye’de yaşanan insanlık dramına ilgisiz kalmadıklarını belirtti.

Suriye’ye uzun zamandan beri farklı kanallardan yardım ulaştırıldığını anımsatan Uzer, şunları kaydetti:

‘Bu konuda sıkıntılarımız var. Suriye’den gelen herkesi tanımıyoruz. Herkes bir şekilde yardım istiyor. Bu konuda yardımın yerine ulaştığından emin olmamız lazım. Yardımların sağlam bir şekilde ulaşmasına önem veriyoruz. Bunun temini için de Dışişleri Bakanımızla da görüştük. Gaziantep’te Hür Suriye Ordusu’nun veya Suriye muhalefetinin irtibat bürosunun açılması için çalışma yapıyoruz. Bu büro için yer aramaya başladık. Biz sizleri parça parça değil, tek vücut, tek yumruk olarak görmek istiyoruz.’

Konuşmaların ardından söz alan Suriyeli Muhalif Grupların sözcüleri ise yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek Türkiye’den beklentilerini dile getirdiler.