Suriyeli Muhalif Yazarlar Gaziantep’te Toplandı

0
197

Suriyeli muhalif yazarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleri Gaziantep’te düzenlenen toplantı ile bir araya geldi.

Suriyeli muhalif yazarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleri Gaziantep’te düzenlenen toplantı ile bir araya geldi.

Suriyeli muhalif yazarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleri Gaziantep’te düzenlenen yemekli toplantı ile bir araya geldi. 27 Kasım Cuma günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan toplantıya Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Dr. Ahmet Toma, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, kanaat önderleri, STK temsilcileri, gazeteciler, yazarlar ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yaptı. Kaçmazer konuşmasında bu coğrafyada hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun eğer bir insana zulüm yapılıyorsa her zaman zalimin karşısında mazlumların yanında olmayı ilke edindiklerini belirterek; “Gerek vakfımızda gerekse Türkiye’nin değişik illerinde zulme uğramış birçok kardeşimizle toplantılar yaptık. Zulme uğramış ve zulme karşı çıkan kanat önderleri, hukukçular, kadınlar, öğrencilerle, âlimlerle birçok konuda Suriyeli kardeşlerimizin ve Ortadoğu coğrafyasının yeniden adalet ve selam yurdu olması için elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu toplantımız ve bu birlikteliğimiz birçok hayra öncelik yapar. Sizlerin düşüncelerinizle yazılarınızla bu coğrafya yeniden adalet ve selam yurdu olur” dedi.

Daha sonra Arapça ve Türkçe olarak yayın yapan İşrak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Suphi Dassuki gazete hakkında salondakilere bilgi verdi. Ardından Fecr Radyo Genel Yayın Yönetmeni Aladdin Hüso radyonun yayın politikası ve programlar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Dr. Ahmet Toma’da İşrak Gazetesinin iki toplumun bir araya gelmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak; “Bir gün biz Suriye’ye dönersek inşallah orada açacağımız dergilerle, gazetelerle ortak bir gelecek hazırlamak için mücadele edeceğiz. Yüce Allah Türk kardeşlerimize biz Suriyeli kardeşlerine özgürlüğü anlatmayı fırsat vermiştir. Kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise yüz yıl önce bu topraklarda sınırlar olmadan kardeşçe yaşadıklarını vurgulayarak; “Bu aziz coğrafyanın geleciği hakkında fikir üretemediğimiz için emperyalistler tarafından işgale uğradık. Yüz yıl önce aramıza sınırlar çizildi. Bugünkü bu savaş 1915’in yarım kalmış hesaplardır. Üst bir bilinç oluşturarak sorunlarımızı çözebiliriz. İnşallah İşrak Gazetesi, Fecir Radyo ile Kitap Fuarları ile yeniden bu coğrafyamızdaki farklılıkların zenginliğe dönüştüğü günler yakındır. Bugün Suriye’de hiçbir gerekçesi ve geçmişi olmayanlar büyük acılara sebep oluyorlar. Bu savaşta yer alan Rusya’nın, İran’ın, Çin’in ve diğer emperyalist ülkelerin geldikleri gibi gidecekleri günler yakındır. Bu coğrafyanın asli unsurları Araplar, Türkler, Kürtler ve diğer ırklardır. Diğer din mensupları bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşamıştır. Bu toprakların geleceği tüm inanç gruplarının yeniden kardeş olmasına bağlıdır. Dün olduğu gibi bu gün de kurtuluşumuz İslam adaleti altında çok dinli, çok kültürlü olarak yaşamaktan geçmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından İşrak Gazetesi hakkında Suriyeli yazarların görüşleri dinlendi.