Suriyeli Muhalif Yazarlar Gaziantep’te Toplandı

0
185

Suriyeli muhalif yazarlar ve şairler Anadolu Platformu’nun organize ettiği toplantıda bir araya geldi.

Suriyeli tanınmış yazarlar ve şairlerden oluşan yaklaşık 100 kişilik gurup tanışma, kaynaşma ve bir çatı altında toplanarak teşkilatlanma konularını görüşmek üzere Anadolu Platformunun organize ettiği toplantı ile bir araya geldi. 13 Ocak Pazartesi günü yapılan toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Suriye Ulusal Devrim Konseyi Üyesi Celalettin Hancı, bakan yardımcıları, koalisyon temsilcileri, Suriyeli tanınmış yazar ve şairlerden İstişam Şekuş, Ahmet Cuneydu, Hasan El Nifi, Halid Hac Hikmet, Cihan Seyyid İsa, yardım kuruluşları temsilcileri, şairler ve yazarlar ve davetliler katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yaptı. Kaçmazer konuşmasında Suriye’deki zalim ve diktatöre karşı mazlumların yanında yer alan tüm insanları selamlayarak, başarılı değişimlerin içeriden dışarıya doğru seyir gösterdiğini vurguladı. Suriye’deki değişim isteklerinin halkın doğal talepleri olduğunu belirten Kaçmazer; Suriye’deki özgürlük hareketinin başarıya ulaşacağını sözlerine ekledi.

 

Yeni Bir Uyanışa Şahitlik Ediyoruz

 

Mahmut Kaçmazer’in konuşmasının ardından Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir selamlama konuşması için sözü aldı. İslam Dünyasının üç yüz yılı aşkındır kriz yaşadığını belirten Aldemir; “Bu yaşadığımız kriz ne askeridir, ne iktisadidir, ne de siyasidir. Yaşadığımız kriz yaşam alanlarına dönük, sanata, edebiyata, hayata dair fikirler üretemeyişimizdendir. Bizler akletmeyi, düşünmeyi, tefekkür etmeyi, yaşadığımız hayatın sorunlarına dair düşünceler geliştirmeyi bıraktığımız için kaybettik. Zamanın sözünü söylediğimiz zaman mekansal hakimiyetlerimiz de geri gelir. Topraklarımızda bu fikirleri üretemediğimiz için önce fikir dünyasından, sanattan, edebiyattan koptuk; sonra da mekanlarımızın hakimiyetini kaybettik. Geri kalmışlığımızla 1898’de Napolyon’un orduları Mısır’ı işgal edince acı bir şekilde yüzleştik. Bizler Kahire’de, Şam’da, İstanbul’da, Bağdat’ta sokakta yaşayan insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştik. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz düşmanlarımız tarafından istila edildi. Birliğimiz dağıtıldı. Her birimiz ulusalcı devletler çatısı altında paramparça edildik. Oysa yüzyıllar önce bu topraklar dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğrayan milletlerin adalet için sığındığı yerlerdi. İşte yeniden varoluşumuzu gerçekleştirmek için bu beldelerimizin yeniden Şam’ın, Halep’in İstanbul’un, Gaziantep’in adalet ve merhametin mekanı olması için akletmeye, düşünmeye, sorunlarımıza dair çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yeni bir uyanışa şahitlik ediyoruz. Artık Ortadoğu’da halklar uyanmış ve kendilerini yüz yıldır sömüren işbirlikçi diktatörlere fikirlerini ve bedenlerini ortaya koyarak baş kaldırmışlardır. Şuan derin bir uykudan uyanan insanın ilk uyanış anının mahmurluğunu, telaşını yaşamaktayız. Bilin ki bu durum geçicidir. Bunun uyanıklığa ve bilinçli bir hale dönüşmesi için geçen zaman bizim için son derece önemlidir. Tarihin hiçbir döneminde uyanışlar, dönüşümler bedelsiz olmamıştır. Bilin ki şu anda Suriye’de verilen özgürlük, adalet, onur mücadelesi tüm dünya mazlumlarının ortak mücadelesidir.” dedi.

 

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Suriye’den gelen muhalif yazarlar ve şairler tanışma, kaynaşma ve bir çatı altında toplanarak teşkilatlanma konularında görüşlerini belirttikleri sunumlarını yaptılar. Toplantıya Arap basını da yoğun ilgi gösterdi. Arap dünyasında yayın yapan Al Aan Tv, Orient News Tv ve Syria Tomorrow Tv toplantıyı takip ederek katılımcılarla röportajlar yaptı.

 

Toplantının sonunda katkılarından dolayı Anadolu Platformu ve İyilik-Der’e plaket verildi. Plaketleri Anadolu Platformu adında Başkan Turgay Aldemir, İyilik-Der adına da Mahmut Kaçmazer aldılar.