Suriyeli Muhalif Öğrenciler Gaziantep’te

0
119

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep’te Suriyeli üniversiteli öğrencileriyle “Suriye Gençlik ve Gelecek” konulu toplantı düzenledi.

Anadolu Platformu Suriyeli komutanlar, âlimler, doktorlar, hukukçular, öğretmenler ve kadınlardan sonra şimdi de Suriyeli gençleri bir araya getirdi. Anadolu Platformu’nun Üniversite teşkilatlanması olan Anadolu Öğrenci Birliği’nin organize ettiği toplantı ile Suriye’nin geleceği olan gençler bir araya gelerek Esad sonrası Suriye’nin nasıl şekilleneceğini konuştular.

“Suriye Gençlik ve Gelecek” konulu toplantıya Suriye’nin Şam, Halep, Humus, Hama, Mumbuc, Azez kentlerinden gelen ve ülkenin çeşitli yerlerde üniversite öğrenimi gören 70 civarında muhalif öğrenci ile Anadolu Öğrenci Birliğine bağlı, Türkiye’nin çeşitli illerden gelen üniversite öğrencileri katıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve tanışma ile başlayan toplantı Anadolu Öğrenci Birliği’nin Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mehmet Ali EMİNOĞLU’nun açılış konuşması ile devam etti. Mehmet Ali EMİNOĞLU konuşmasında; “Suriye’nin geleceğini planlamada en fazla görev düşen güruh gençlerdir. Bugün biz konuşmayacağız, buraya gelen misafirlerimizi dinleyeceğiz. Bizim teklifimiz burada bir icra belirleyelim. Belirleyeceğimiz bu icra komitesi, birlikte yapacağımız faaliyetleri ve 2 ayda bir yapılacak olan bu toplantıları organize etsin. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından Özgür Suriye Gençliği adına Asım Halil bir konuşma yaptı. Asım Halil yaptığı konuşmada; “Suriye direnişi bir okuldur. Bu gençlik halkımıza korku duvarlarını yıkarak zalimin karşısında durmayı öğretti.  Karşımızda sadece Esed yönetimi yok. Biz Suriye’de tüm emperyalistlere karşı mücadele ediyoruz. Biz İngilizlerin çizdiği sınırları, koyduğu isimleri değiştirmeye talibiz.” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Tamer Çalhan ise; “Sizin direnişiniz ulvidir, mübarektir. Adil bir yönetim istemek en doğal hakkınızdır. Bu gençlik Esad yönetimini bir kenara atarak Esad sonrasının yeniden inşa edilmesi, kardeşlik ikliminde halkların yeniden buluşması ve diyaloğ içinde olması için burada. Tevhid ve Adalet eksenindeki mücadelenizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim. Gelecek Suriye’yi adalet ve özgürlük ekseninde yeniden inşa etme yolunda toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmalardan sonra Suriyeli üniversite öğrencileri söz alarak Suriye’nin dünü, bugünü ve yarını hakkındaki fikirlerini katılımcılarla paylaştılar. Toplantının son bölümünde Türkiyeli ve Suriyeli öğrencilerden oluşan 6 kişilik icra komitesi seçildi. Komite gençlik adına yapılacak faaliyetleri ve toplantıları organize edecek.   Toplantının sonunda ise hazırlanan sonuç bildirgesi Anadolu Öğrenci Birliği adına Enes Dündar tarafından Türkçe, Osman Süleyman tarafında da Arapça olarak okundu. Toplantı dua ve temennilerle sona erdi.

 

Suriye Gençlik ve Gelecek Toplantısı

Sonuç Bildirgesi

1.     Suriye’nin potansiyel gücü olan her ırktan gencin birlik ve beraberlik içinde Suriye’nin geleceği için çalışmasını, proje ve fikir üretmesini sağlamak amacıyla bu toplantı düzenlenmiştir.

2.     Yaşadığımız sürecin geleceği ile ilgili bizler fikir üretmediğimiz takdirde üretilen başka fikirlerin takipçisi olmak zorunda kalırız. Kendi fikri ve projesi olmayanlar başkalarının projelerinin figüranları olurlar.

3.     Suriye’de verilen bu mücadele bütün ümmetin mücadelesidir. Bir taraftan katil Baas rejimine karşı mücadele verilirken diğer taraftan da dünyada hüküm süren emperyalist güçlere karşı mücadele verilmektedir.

4.     Gençlerin üzerine düşen görev; devrimden sonra toplumun siyasi, kültürel, entelektüel altyapısını hazırlamak ve bu alanda yapılan çalışmalara destek olmaktır.

5.     Suriye’de verilen devrim mücadelesi ve yaşanan insanlık dramını dünya kamuoyuna taşınması hususunda eksiklikler mevcuttur. Bunların giderilmesi için medya ve iletişim konusunda gençlerin eğitilmesi gerekmektedir. Bu konuda Suriye içinde bir gazete çıkarılarak insanların doğru bilgiye ulaşmaları sağlanmalıdır.

6.     Teşkilatlanmış öğrenci hareketleri için ortak bir ofis kurulmalı ve kurulan bu ofiste verilen mücadele fotoğraf, video, makale vb. gibi belgelerle arşivlenerek sonraki nesillere aktarılmalıdır.

7.     Suriye’de verilen mücadele diktatörlüğün, ırkçılığın, kula kulluk fikrinin ortadan kaldırılması içindir. Bu mücadelede Suriyeli gençlerin büyük bir çoğunluğu inisiyatif almıştır.

8.     Verilen mücadelenin sürdürülebilir olması için gençlerin örgütlü ve teşkilatlı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Farklı teşkilatlar kurulabileceği gibi hâlihazırda var olan teşkilatların da birlikte iş yapmaları sağlanmalıdır.

9.     Devrimin hemen sonrası Suriye’nin kültürel, ekonomik, sosyal ve eğitim kurumlarının muhafaza edilmesi ve var olan değerlerinin korunması için şimdiden plan ve projeler geliştirilmektedir ve geliştirilmeye devam edilmelidir.

10. Suriye gençlik harekelerinin başta Türkiye olmak üzere dünyadaki bütün müsbet gençlik teşkilatlarıyla iletişim kurması ve tecrübe paylaşımında bulunması gerekmektedir.

11.  Dünya kamuoyuna Suriye’de olup bitenlerle ilgili doğru bilgilendirmeli ve halkların yöneticilerine Suriye’de akan kanın durdurulması için baskı yapmaları sağlanmalıdır.