Suriyeli Muhacirlere "Ensar" Topluluğu

0
98

Menfaatlerini insanlığın önünde tutan devletlerin; azınlık dikta rejiminin katliamlarını görmezden gelmeleri, zulme sessiz kalmaları can kayıplarını artırıyor.

Gaziantep ve Kilis yörelinde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları Suriye’den gelen muhacir kardeşlerine kucak açarak, Suriyeli muhacirlerin ihtiyaçlarına yönelik çalışma başlattılar. 30’a yakın sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Ensar Topluluğu adına açıklama yapan grup koordinatörü Mahmut Kaçmazer şunları aktardı.

Suriye’de artan katliamlardan kaçabilen ve ülkemize sığınan muhacirlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Menfaatlerini insanlığın önünde tutan devletlerin; azınlık dikta rejiminin katliamlarını görmezden gelmeleri, zulme sessiz kalmaları can kayıplarını artırıyor. Artık her gün yüzlerce Suriyeli mazlum hayatını kaybetmekte, ülke içerisinde kalanlar çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmakta, ülkelerinden kaçabilenler de komşu ülkelerde muhacir durumuna düşmektedir.

Ne yazık ki bu asırda bile ülkeler ve yöneticileri, çıkarlarını insanlığın canından, ırzından üstün tutuyor.

Amerika seçimler nedeniyle, İran mezhebi ve bölgesel çıkarları nedeniyle, Rusya silah müşterisi ve ileri karakol konumu nedeniyle, Çin sadık müşteri olması nedeniyle zalim diktatör Beşar Esad yönetimini ya doğrudan desteklemekte ya da katliamlarına sessiz kalarak dolaylı desteklemektedirler. Bu tutum, insanlık adına utanç vericidir.

Suriye de ki zulme ses olma adına vicdan sahibi insanlığı, bu zulmü durdurmaya çağırıyoruz. Bu katliamlara engel olacak tutum geliştirmeye, mazlum Suriye Halklarının canlarını eman altına alacak, güvenliğini sağlayacak adımlar atmaya çağırıyoruz. Herkesi, her kurumu elinden gelen çaba ve gayreti ortaya koymaya davet ediyoruz.

Bu anlayıştan hareketle, bizler Kilis ve Gaziantep’te faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve kişiler olarak, ülkemize sığınan Suriyeli muhacirlere, maddi ve manevi olarak yardımcı olmak için SURİYELİ MUHACİRLERE, ENSAR TOPLULUĞU olacak SİVİL İNSİYATİF oluşturduk.

Biz Kimiz?

İnsanlığının farkına varan, Müslümanlığının gereğini yerine getirmeye çalışan, sorumluluğunun farkında olan kişi ve kuruluşlarız.

Ne yapmak istiyoruz?

Suriye’den gelen muhacir kardeşlerimize;

Maddi ve manevi yardım yapmak,

Yardım yapacakların fiili hizmetlerini görmek,

Yardımlara aracılık etmek ve

Suriyeli Muhacir Kardeşlerimize, insani ve İslami görevimiz olan iyi bir ev sahipliği yapmak istiyoruz.   

Neden şimdi?

Malum olduğu üzere Türkiye, resmi yollarla gelen Mültecilere, devlet olarak gerekli sağlık ve barınma desteğini kurduğu kamplarla ulaştırmaya gayret ediyor. Ne var ki herkese ulaşmak, birebir sorunlarıyla uğraşmak mümkün olamıyor. Son zamanlarda gittikçe artan katliamlar nedeniyle savunmasız, nerdeyse tamamı kadın, çocuk, yaşlı ve yaralılardan oluşan Suriyeliler, kitleler halinde Türkiye tarafına geçiyorlar. Bu nedenle, Kilis’e sığınan muhacirlerin hem sayıları katlanarak artıyor hem de daha fazla ilgi ve şefkate ihtiyaç duyuyorlar.

Sınır bölgesindeki diğer bütün il ve ilçelerde olduğu gibi, Kilis ve Gaziantep’te faaliyet gösteren vakıf ve dernekler de tam da bu nedenle, sivil bir inisiyatif oluşturarak insani ve vicdani bir zorunluluk gereği elini taşın altına koyuyor.      

Ne yapıyoruz?

Her gün sayıları artmakla beraber, şu an Kilis’te 300 civarında aile çalışma kapsamımızda. 130 aileye yardımlar ulaştırılmaya başlandı. Tespit çalışmaları, bir taraftan devam ediyor.

Gaziantep’te tedavi olup geri giden ve yeni gelenleri hesaba kattığımızda ortalama 30 hastaya bakılıyor.

Hangi konularda yardımcı olunabilir?

İhtiyaçlar karşılandıkça değişmekle beraber, bu gün itibariyle

Gıda maddeleri

Giyim ( iç giyim, dış giyim )

Mutfak eşyası ( Zücaciye, buzdolabı) 

Çocuk bezi, kadın bağı, bebek maması

Temizlik malzemeleri ( Deterjan, sabun, şampuan vb)

Vantilatör,

Nebati yağ

Ve kira giderleri için nakit.

Kime ulaşılabilir?

KİLİS EKİBİ

ADI SOYADI

TEMSİL EDİLEN KURUM

ÜSTLENİLEN GÖREV

TELEFON NUMARASI

E-POSTA ADRESİ

MEHMET YANDAK

İHH GÖNÜLLÜSÜ

BARINMA

5335131054

yandak@hotmail.com

MÜCAHİT KARACİF

NERGİS-DER

GİYİM

5057726444

karacif@kilis.edu.tr

OSMAN GEZGİN

İYİDER VE HİCRET VAKFI

GIDA

5436025323

iyider@hotmail.com

ORHAN AYDIN

İHH GÖNÜLLÜSÜ

SAĞLIK VE TESPİT

5426360768

ukbaceyizhac@hotmail.com

MEHMET KABACIK

7 ARALIK ÜNİ.

BARINMA

5446305798

BEKİR ŞEN

MEMURSEN

BARINMA

5055783795

bekirsen@hotmail.com

MEHMET SAVRANLI

GÖNÜLLÜ

BARINMA

5326055652

MAHMUT KAÇARLAR

SOSYAL HİZMETLER

Önceki İçerikBüyük paradoksa doğru: Türkiye, AK Parti, CHP ve diğerleri – (Ali Bayramoğlu)
Sonraki İçerikÇınar-Der Yaz Okulu Nihayete Erdi